akwarium rafowe 3
 
Zdjęcie: Arek Micewicz
 
Widząc pierwszy raz w życiu akwarium morskie któż z nas nie mógł wyjść z podziwu? Piękne kolory, bogactwo życia i różnorodność powodowała, że człowiek w tym momencie popadał w zachwyt. Obecnie jest możliwość stworzenia sobie morskiego kawałka podwodnego świata u siebie w domu dzięki dostępności sprzętu, produktów, gatunków i innych środków do hodowli. Jednak wielu mówi: „to nie dla mnie, za dużo pracy, nie dam rady, przecież to jest drogie", zniechęcając się bez możliwości spróbowania. W dzisiejszych czasach, by stać się posiadaczem akwarium morskiego, nie trzeba mieć niesamowitej wiedzy i milionów na koncie.
 
 
Wbrew pozorom akwarium morskie nie jest tak trudne do utrzymania jak się większości wydaje. Nie jednokrotnie akwaria roślinne potrafią sprawić znacznie więcej kłopotów. Po za tym dziś wiedza jest szeroko dostępna nie tylko przez książki ale i przez internet. Żeby przygoda z akwarystyką morską stała się przyjemna należy jednak spełnić kilka warunków. Wszystko należy sobie wstępnie dokładnie przemyśleć i zaplanować tworząc pewną koncepcję i to już na samym początku odnośnie tego, jak nasz zbiornik powinien wyglądać i jak powinien być prowadzony.
 
Czy zaczynać od małego zbiornika?
 
Na początku staramy się pozyskać wiedzę. Warto poczytać sobie na temat akwariów słonowodnych z różnych źródeł. Warto również porozmawiać z akwarystami prowadzącymi akwaria słonowodne i podpytać o nurtujące nas kwestie. Dziś w erze facebooka można to łatwo i szybko zrobić np. poprzez fora czy grupy fb na internecie. Następnie można przejść do wyboru akwarium i odpowiedniego sprzętu. Sprzęt należy dobierać pod konkretny litraż, tak by był do niego idealny wydajnościowo. Z reguły początkujący akwaryści wybierają mniejsze zbiorniki z różnych powodów, m.in. dlatego że są tańsze albo po to by się wstępnie przekonać czy ten typ akwarystyki jest dla nich. Małe akwaria są jednak trudniejsze w utrzymaniu stabilnych parametrów wody. Jednak mogą być także dobrym wyborem na start. Do takich zbiorników z reguły stosujemy mały cyrkulator, grzałkę, oświetlenie oraz filtrację. Do małych litraży nie większych niż 60 litrów nie jest konieczne filtrowanie wody poprzez odpieniacz białek. Sprzęt ten można zamienić na filtr kaskadowy lub w niektórych przypadkach nawet na filtr wewnętrzny. W kwestii oświetlenia dla najprostszych korali wystarczy światło na poziomie ok 0,8 W/l (w przypadku świetlówek) lub około 50 lm/l w przypadku oświetlenia ledowego. Jeżeli nie zamierzamy trzymać w zbiorniku koralowców i ukwiałów to w zasadzie oświetlenie może być każde.
 akwarium morskie nowo założone 356
 
Zdjęcie: Igor Schoen, kostka morska 80 l. w trakcie dojrzewania.
 
Jakie są wstępne koszty?
 
Wielu akwarystów ciągle powtarza, że akwarystyka morska jest droga. Są nawet przeliczniki pokazujące ile należy wydać na każdy litr nowo założonego akwarium. Nie jest to do końca miarodajne, ponieważ można wybrać markowy sprzęt producentów europejskich albo zamiennie tani chiński. Ponadto małe zbiorniki wymagają mniej zaawansowanego sprzętu. 
Tak naprawdę dysponując kwotą nawet 600-700 zł, można założyć małą rafę w 60 litrach z parą ulubionych przez wszystkich błazenków - Amfiprion ocellaris (popularny Nemo). Rybki te w naturze żyją w ukwiałach. Wystrój zbiornika może stanowić jeden ukwiał, który będzie pełnił funkcje domu dla błazenków.
 
Błazenek 1
 
Błazenek w ukwiale.
 
Jednak bardziej wymagający akwaryści mogą stworzyć sobie także niewielką rafę z mało wymagających gatunków korali, którą ryby te również przyjmą z zadowoleniem. Inną opcją jest możliwość posiadania małej kostki ze skałami bez korali z jednym małym garbikiem, krewetką i ślimakami.  
Koszty oczywiście będą większe w przypadku większych zbiorników. Mając np. 120-240 litrów pole do popisu staje się znacznie większe. Wówczas można zrobić sobie akwarium oparte o filtrację poprzez odpieniacz wewnętrzny.
 
 
W takim zbiorniku da się już utrzymywać korale nie tylko mało wymagające ale i średnio wymagające. Koszt takiego zbiornika to około 2500-3500 zł. Natomiast chcąc mieć duży zbiornik powiedzmy od 200 l. w górę trzeba wziąść pod uwagę zbiornik prowadzony z zastosowaniem sumpa.  Wówczas można mieć większą obsadę ryb i innych zwierząt. Postawienie akwarium wraz z sumpem oscyluje w granicach od kilku tysięcy złotych wzwyż (np. od ok. 5000-6000 zł). Więcej o sumpie w linku poniżej:
Większe litraże są bardziej atrakcyjne dla oka ale i są jednocześnie droższe w utrzymaniu. Nie mówiąc już o wydatkach na znacznie droższy sprzęt przy stawianiu takiego szkła. Za pomocą filtrów kaskadowych czy wewnętrznych nie da się prowadzić dużych akwariów morskich. Zatem przy ewenentualnej decyzji postawienia zbiornika morskiego trzeba wziąć pod uwagę to jakimi środkami finansowymi dysponujemy. To będzie determinować jakie ryby i inne zwierzęta będziemy mogli trzymać w swoim akwarium. W małych litrażach można trzymać jedynie małe ryby o maksymalnej długości kilku centymetrów. W średnich akwariach ryby mogą mieć maksymalnie kilkanaście centymetrów, natomiast w tych największych można mieć okazy nawet o wielkości 30 cm.
 
A co ze słoną wodą?
 
Gdy sprzęt jest już skompletowany to następnym istotnym czynnikiem w akwarium morskim jest woda. Wodę o odpowiednich parametrach uzyskuje się dzięki zastosowaniu filtra odwróconej osmozy, potocznie nazywanego filtrem RO. Taki filtr nie jest częścią morskiego zestawu akwariowego i wykorzystuje się go tylko w celu przefiltrowania wody kranowej do uzyskania bazowej wody, którą wykorzystuje się do posolenia. Filtr RO powinien zawierać zasobnik z żywicą jonowymienną, np. MB-400.
 
 
Jeśli startujemy z małym akwarium morskim (tzw. nanoakwarium) nie musimy kupować od razu filtra RO. Można pokusić się o zakupienie takiej wody także w sklepach akwarystycznych. Jednak posiadanie filtra RO w domu stwarza ogromną wygodę. Posiadając wodę RO możemy przystąpić do następnej czynności, a mianowicie do jej zasolenia. W tym celu musimy użyć specjalnej soli morskiej zawierającej niezbędne pierwiastki do przygotowania wody morskiej o idealnych parametrach. Taką sól również kupimy w sklepach akwarystycznych. Jest to specjalna sól rafowa. Uwaga - w żadnym wypadku do akwariów rafowych nie nadaje się morska sól spożywcza, która ma zupełnie inny skład niż sól rafowa. Użycie takiej soli zwykle doprowadza do śmierci wszystkich zwierząt w akwarium. Zatem woda w akwarium morskim będzie wypadkową dwóch stałych wydatków. Trzeba będzie ponieść wydatek na zakup filtra do wody RO-DI (z zasobnikiem żywicy), który również będzie generować cykliczne stałe koszty na zakup wkładów do niego i tzw. odpad brudnej wody (więcej o tym w filmie dostępnym w linku powyżej) oraz co pewien czas konieczny będzie zakup specjalnej soli rafowej. 
 
 
Co dodatkowo oprócz sprzętu i soli?
 
Oczywiście nie zapominajmy również o innych kosztach: dekoracji, preparatów, sprzętu do testowania wody, pokarmów, leków do apteczki akwarystycznej itp. Skała do akwarium jest dekoracją niemalże konieczną. Istnieje kilka typów akwarystyki morskiej gdzie można ją pominąć, jednak w typowych akwariach morskich jest ona nieodłącznym elementem wystroju. Mamy tutaj kilka opcji - można nabyć skałę suchą, ożywioną lub sztuczną. Więcej o tym napisane jest w osobnych poniższych artykułach:
 
 
 
 
Pokarmy, suplementy oraz środki do korekcji parametrów wody stanowią stały element wydatków przy prowadzeniu akwarium, podobnie jak odpowiednia sól rafowa i  woda RO. W nanoakwariach koszty te są jednak niewielkie. Ponadto przydadzą się również akcesoria - rękawiczki, penseta, czyścik do szyb, siatka, wiadro i wąż do podmian, termometr oraz test mierzący PH (np. kropelkowy) lub przyrząd zwany PHmetrem. Natomiast do kontrolowania zasolenia wody w zbiorniku niezbędny bedzie także solomierz. Prawidłowo prowadzone akwarium morskie wymaga zakupu kilku akcesoriów do jego monitorowania.
 
 
Miejsce pod zbiornik?
 
Pierwszą i jedną z najważniejszych decyzji podczas zakładania zbiornika słonowodnego jest jego umiejscowienie w naszym domu. Akwarium pod żadnym pozorem nie można ustawić w miejscu nasłonecznionym. Taki zbiornik będzie nękany przez glony. Dodatkowo latem będzie mocno nagrzewany przez promienie słońca. Dlatego najlepiej wybrać miejsce zacienione na uboczu pokoju czy salonu. Sąsiedztwo drzwi również nie będzie dobrym rozwiązaniem. Miejsca o dużym ruchu (jak np. wejście do pokoju) będą nieustannie płoszyć ryby w zbiorniku.
 
 
A może morszczak bez ryb?
 
Oczywiście zbiornik morski nie musi być tworzony pod ryby. Można rozpocząć przygodę ze słoną wodą tworząc małe akwarium z krewetkami słonowodnymi, krabami lub ze ślimakami. Opcji jest kilka i raczej będzie taniej niż w przypadku typowego zbiornika pod ryby. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest pierwsze morskie ślimakarium. Więcej o nim można przeczytać w osobnym artykule dostępnym poniżej:
 
 
Akwarium z koralami 1

Akwarium morskie z koralami.

Równie dobrym wyborem może się okazać zbiornik z makroglonami. Zielone zbiorniki są nie tylko zarezerwowane dla słodkowodnej akwarystyki roślinnej. Możliwe jest prowadzenie zielonego morszczaka przy niewielkich kosztach. Więcej informacji o tym w linkach poniżej:

Artykuł o charakterystyce makroglonów (klinij, aby przejść)

Artykuł o tym jak założyć zbiornik z makroglonami (klinij, aby przejść)

 
Plan działania?
 
Dobrze jest do wszystkiego się odpowiednio przygotować. Po wybraniu koncepcji zbiornika (np. rafowy, skalny itp.), jego wielkości (nano zbiornik, średni, duży itp.) i modelu filtracyjnego (kaskada, odpieniacz wewnętrzny, sump) należy wstępnie pomyśleć także o jego obsadzie gatunkowej. Najlepiej wszystko sobie dokładnie rozpisać i stworzyć listę koniecznych zakupów. Po wstępnym podliczeniu kosztów takiego przedsięwzięcia należy doliczyć do otrzymanej sumy dodatkowe 30%, ponieważ w akwarystyce zawsze przychodzi taki moment, kiedy okazuje się, że nagle trzeba coś dokupić co wstępnie nie było brane wogóle pod uwagę.
Podsumowując przedstawiliśmy ogólnikowo jak zacząć przygodę z akwarium morskim. W obecnych czasach jest to na tyle proste i osiągalne, że każdy może pozwolić sobie na kroplę oceanu w swoim domu. Jeżeli zbiornik ma być tani to w założeniu i prowadzeniu to należy wziąć pod uwagę mniejszy litraż. O tym jak wystartować akwarium morskie będzie w osobnym artykule. Tutaj przedstawiono jedynie wstępną koncepcje założenia akwarium morskiego.
Autorzy: Maniek Maniek, Pawku.
 
Zgoda na pliki cookie i przetwarzanie danych

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.