Akwarium 999

Zdjęcie: Jason Lee, dobrze umiejscowione akwarium nie narażone na światło słoneczne i odseparowane od ciągu pieszego (schodów) ścianką.

Kupując akwarium najczęściej stawia się je tam gdzie jest akurat wolne miejsce w mieszkaniu. Niestety nie jest to dobra praktyka, ponieważ złe umiejscowienie zbiornika może być źródłem nieustannych problemów. Warto jednak dobrze zaplanować miejsce pod akwarium, nawet kosztem przemeblowania mieszkania. Akwarium właściwie ustawione będzie nie tylko głównym punktem naszego lokum i jego niewątpliwą ozdobą ale jednocześnie zbiornikiem mniej problematycznym z punktu widzenia jego obsługi i prowadzenia. Zasada wyznaczenia miejsca pod akwarium jest niezwykle prosta. Składa się ona z kilku punktów, które zostaną po kolei omówione w dalszej części tekstu:

Akwarium a typ pomieszczenia

Niestety nie każde pomieszczenie w domu czy mieszkaniu będzie się nadawać do tego, żeby umieścić w nim zestaw akwariowy. Miejscem nieodpowiednim są z reguły pokoje dziecięce, a zwłaszcza pokoje małych dzieci małych. Kilkuletnie dziecko nie zdając sobie sprawy z zagrożenia może uderzać zabawkami w szklany zbiornik co może doprowadzić do tragedii. Często podczas dynamicznej zabawy nawet większe dzieci jak dwunastolatki mogą doprowadzić do stłuczenia akwarium. Internet jest pełen takich przykładów. Warto wziąć to pod uwagę.

Po za tym niektórym osobom zestawy akwariowe mogą przeszkadzać w sypialniach. Niestety akwaria nie są zupełnie ciche a stosowanie w nich sprzętów gorszej jakości (np. budżetowych, zwłaszcza chińskich) może z reguły powodować to, że bardziej czułe na tym punkcie osoby nie będą mogły zasnąć. Najlepszym przykładem pomieszczeń pod kątem wyboru miejsca dla zbiornika są salony i pokoje, w których można wydzielić osobną strefę dla akwarium. 

Umiejscowienie akwarium a wahania temperatury

W dużych domach często znajdują się pomieszczenia, które nie są ogrzewane zimą. One również nie będą dobrym wyborem w przypadku prowadzenia akwariów tropikalnych - ciepłych, gdyż ogrzanie wody w nich do pożądanego poziomu będzie wymagać przeskalowanego sprzętu (bardzo mocnych grzałek) a to spowoduje, że takie akwarium będzie pożerać ogromne ilości prądu. Sytuacja z temperaturą działa również i w drugą stronę - pamiętajmy jednocześnie, aby akwarium nie było umiejscowione koło kaloryfera, gdyż będzie to powodować duże skoki temperatury wody gdy ogrzewanie w domu będzie włączone. Woda w akwarium może wówczas podnosić się do niebezpiecznych dla ryb wartości.

Światło słoneczne - czyli ustawienie względem okien.

Zbiornik akwariowy nie powinien być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż spowoduje to ciągły problem z glonami w akwarium. Prowadzi się co prawda akwaria "parapeciaki", w których trzyma się zwykle rośliny czy też zwierzęta np. na żywą karmę - jednak tego typu zbiorniki ustawia się na parapetach głównie późną jesienią lub zimą, gdy nie ma bezpośredniego słońca. Schemat możliwości prawidłowego ustawienia zbiornika względem okien przedstawia poniższy rysunek. Dopuszczalne jest ustawienie akwarium na przeciwko okna o ile jest ono odpowiednio oddalone (optymalnie powinno to być minimum 4 metry).

akwarium miejsce 456

Przykład nieprawidłowego umiejscowienia akwarium morskiego blisko okien, które naraża zbiornik na dodatkowy rozrost glonów i możliwość przegrzania od promieni słonecznych.

 

Ruch przechodni - czyli ustawienie względem drzwi.

Ustawienie zbiornika w okolicach drzwi oraz miejsc, które znajdują się przy innych ruchliwych miejscach będzie przyczyną nieustannego płoszenia ryb co może powodować to, że będą one m.in. ciągle niewidoczne w akwarium, kryjąc się przed zagrożeniem lub będą próbować wyskakiwać z akwarium. Dlatego najlepiej akwarium umiejscowić w strefach pomieszczenia, gdzie panuje mniejsze natężenie ruchu - np. gdzieś w rogu pokoju (ewentualnie po środku ściany gdy pokój jest dostatecznie duży).

Akwarium 110

Schemat przedstawiający prawidłowe i nieprawidłowe lokalizacje zbiorników względem okien i drzwi.

Obciążenie stropu (dotyczy większych zbiorników).

Akwarium jest obiektem ciężkim. Niewielki zbiornik o pojemności 50 l. wraz z dekoracjami (skały, korzenie, podłoże) i sprzętem może ważyć nawet 80 kg. Jeżeli dodamy do tego szafkę z wyposażeniem akwarystycznym to waga całego zestawu może wzrosnąć nawet do 100 kg. Zatem stawiając swój zbiornik w mieszkaniu należy wstępnie określić wytrzymałość stropu. W przypadku mieszkań z wielkiej płyty, budowanych w latach 70tych, 80tych i 90tych bez obaw można stawiać akwaria do pojemności 720 litrów. Zastosowane technologie i normy w tych budynkach pozwalają bez problemu na lokalizację aż tak dużych zbiorników. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych po 1960 roku z reguły również można bez obaw na stropie stawiać zbiorniki o objętości 720 litrów. W tym czasie obowiązywało uaktualnione prawo budowlane i architekci projektowali budynki o wystarczającej wytrzymałości na takie obciążenia. W przypadku domów jednorodzinnych, które posiadają parter niepodpiwniczony wówczas sprawa jest bardzo prosta i w tym przypadku można się pokusić o jeszcze większe litraże. W tej sytuacji ograniczeniem może być jedynie konstrukcja podłogi. Jeżeli jest ona wykonana z drewna na legarach to może się ona odkształcić przy dużych obciążeniach ale jeżeli jest to betonowa wylewka o odpowiedniej grubości to ograniczeń praktycznie nie ma i wówczas można postawić akwarium np. o pojemności 2000 litrów. W przypadku nowego budownictwa wielorodzinnego jak i jednorodzinnego powstałego po 1990 roku również jako granicę bezpieczeństwa można przyjąć zbiorniki do 720 litrów. W przypadku większych litraży istnieje możliwość ich zastosowania jednak w takim przypadku strop powinien najpierw obejrzeć specjalista. Taki zabieg spowoduje, że będziemy spać spokojnie, bo sprawdzi wytrzymałość stropu osoba, która ma odpowiednią wiedzę.

Problemem są z reguły przedwojenne kamienice oraz domy. Stropy w nich nie są przystosowane do dużych obciążeń, a podłogi najczęściej są wykonane z drewna. Tutaj można by postawić wstępnie granicę w wielkości litrażu nieprzekraczającą 100 litrów. Oczywiście często można zakładać w takich domach czy mieszkaniach akwaria o większej pojemności - jednak przed postawieniem zbiornika mieszkanie dla pewności powinno być obejrzane przez osobę znającą się na budownictwie (najlepiej przez konstruktora budowlanego). Jakiekolwiek pęknięcia ścian, nierówne, uciekające od poziomu podłogi czy inne nieprawidłowości są wskazaniem do głębokiego zastanowienia się nad wielkością akwarium. W takim wypadku lepiej jest zrezygnować z jednego dużego 400 litrowego zbiornika i założyć sobie dwa lub trzy mniejsze np. 50 litrowe.

Użycie odpowiedniego mebla pod zbiornik.

Osobną kwestią jest wytrzymałość mebli pod akwaria. Odradza się stosowanie szafek i komód nie przeznaczonych do użytku akwarystycznego. Typowe regały i komody ze sklepów meblowych nie są dostosowane do udźwigu dużych obciążeń, które generują akwaria. Zalecamy wybór szafek typowo akwarystycznych, dostępnych w sklepach zoologicznych i akwarystycznych. Tutaj jest gwarancja wytrzymałości (odpowiedniej grubości zastosowanej płyty meblowej) i ergonomicznego przystosowania mebla pod akwarium  (otwory na przewody, filtry, obrzeża wodoodporne). Dodatkowo nie należy umieszczać akwariów na stołach i biurkach. Często małe nano zbiorniki nie są co prawda w stanie zaszkodzić tym meblom swoim obciążeniem ale ważna tutaj jest inna rzecz... Stół jadalny czy biuro, które są użytkowane przenoszą drgania na zbiornik. W takim wypadku ryby będą stale zestresowane i często mogą wyskakiwać z odkrytych zbiorników lub nawet nie żerować.

Blisko gniazdka i źródła wody...

Zbiornik akwariowy, z uwagi na to, że do działania wymaga często dużej liczby sprzętów akwariowych jak filtry, oświetlenie, falowniki, grzałki, pompy, sondy itp. powinien być zlokalizowany blisko gniazdka sieciowego. Czasem rozwiązaniem problemu może być co prawda przeciągnięcie przedłużacza, jednak w przypadku wielu urządzeń elektrycznych może być to nieco kłopotliwe. Podobnie jest z kwestią wody. Warto - żeby akwarium znajdowało się niezbyt daleko od kuchni czy łazienki. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych domów. Może się okazać na dłuższą metę bardzo uciążliwe przenoszenie wiader z wodą na dalsze odległości.

Dostęp do zbiornika.

Na koniec pamiętajmy aby akwarium znajdowało się w miejscu, w którym będzie swobodny dostęp do niego. Jeżeli zbiornik zostanie ustawiony na zbyt wysokim stelażu to do jego obsługi będzie wtedy konieczna mała drabinka (np. tzw. koziołek). Żeby uniknąć takich sytuacji wystarczy zastosować prostą zasadę w myśl której pachy stojącego przed zestawem akwariowym akwarysty powinny być minimum 3 cm wyżej niż górna krawędź szyby zbiornika. W przypadku mebli pod akwarium i stelaży zwykle dla większości osób najbardziej odpowiednie są te o standardowej wysokości 70-90 cm. Taka wysokość umożliwi wygodne obserwowanie akwarium zarówno z pozycji stojącej jak i z fotela.

Nad akwarium nie należy wieszać regałów i półek z książkami lub innymi przedmiotami. Będzie to ograniczać dostęp do zbiornika od góry a nawet stwarzać niebezpieczeństwo rozbicia zbiornika w przypadku nieodpowiedniego montażu półek. Ponadto szafka akwariowa powinna się swobodnie otwierać a akwarysta bez skrępowanych ruchów powinien mieć dostęp do zbiornika ze wszystkich trzech stron (względnie dwóch gdy akwarium stoi w narożniku pomieszczenia. W internecie dostępnych jest mnóstwo zdjęć, przedstawiających szafki, których nie da się otworzyć ponieważ zastawia je wersalka czy łóżko. Jeżeli pomieszczenie uniemożliwia postawienie akwarium 100 litrowego to nie warto upychać takiego szkła na siłę w pomieszczeniu, lepiej pomyśleć o 30 litrowej kostce, która również może być efektownym zbiornikiem.

Akwarium w salonie 459

Zdjęcie: Courtney Lewis, zestaw akwariowy z wydzielonym miejscem i swobodnym dostępem.

Ostatnio bardzo modne jest umieszczanie zbiorników akwariowych we wszelkiego rodzaju wnękach w murze / ścianie. Plusem jest tutaj to, że akwarium nie jest narażone na uszkodzenia, ponieważ jest ono schowane (zlicowane ze ścianą). Minusem w tym wypadku jest jednak dostęp do zbiornika. Należy zapewnić minimum 30 cm przestrzeni między górną krawędzią akwarium a sufitem wnęki (oczywiście czym więcej tym lepiej). Akwarysta powinien swobodnie manewrować tam rękoma bez większych ograniczeń. Przy okazji należy za wczasu pomyśleć o gabarytach użytych dekoracji, gdyż może się okazać, że korzeń o wymiarach 40x60 cm może się nie zmieścić w tej wolnej przestrzeni nad zbiornikiem i jego ewentualne wyciągnięcie będzie wymagało całkowitego spuszczenia wody i wyciągania całego zestawu z wnęki.

Zgoda na pliki cookie i przetwarzanie danych

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.