Nazwa gatunkowa: Planorbaria spp.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: Zatoczek różowy, Zatoczek akwariowy.
Występowanie geograficzne: w naturze nie występują. Mianem Zatoczka różowego określa się hodowlaną (udomowioną) formę Zatoczka rogowego. Prawdopodobnie są to ślimaki otrzymane w wynkiu swobodnego krzyżowania się różnych odmian zatoczków, a być może i innych gatunków lub podgatunków zatoczkowatych w niekontrolowany sposób. Otrzymane krzyżówki są bardzo skarłowaciałe, ale za to bardzo odporne.
Muszla: w zależności od danej krzyżówki od 0,2 cm do 1,5 cm. Ślimaki o najmniejszych muszlach są zwykle określane jako zatoczki akwariowe, natomiast większe 1-1,5 cm jako zatoczki różowe. Najmniejsze zatoczki mają zwykle muszle przezroczyste, brązowe lub czarne. Nieco większe Zatoczki różowe mają bardziej urozmaiconą kolorystykę muszli.
Ciało: U najmniejszych form zwykle czarna lub brązowa. U Zatoczków różowych noga faktycznie posiada zazwyczaj różowy kolor.
Długość życia: ciężko określić - prawdopodobnie 1-2 lata.
Typ środowiska: warunki akwariowe.
Wymagane parametry wody: PH 6,5-8,5. Ślimaki te dobrze radzą sobie w wodzie miękkiej z PH niższym niż 7. Są bardziej odporne niż inne gatunki ślimaków na niewłaściwe parametry wody.
Temperatura: 16-28°C.
Zalecany minimalny litraż: bez znaczenia (może to być nawet 5 litrów).
Zachowanie: dosyć aktywny. Nie wychodzi z akwarium i nie niszczy roślin.
Dieta: głównie detrytus, niezjedzony pokarm akwariowy, gnijące rośliny, glony.
Rozmnażanie: bardzo łatwe - są obojnakami. Ślimaki te przy dobrym dostępie pokarmu mnożą się w niewiarygodnie wielkie plagi.
Uwagi: jest to ślimak zazwyczaj niechciany w akwarium, często przynoszony nieświadomie do zbiornika poprzez rośliny. Jajeczka są na tyle małe, że nie można się ich pozbyć przebierając czy sparwdzając roślinność. Raz przyniesiony do akwarium jest bardzo ciężki do usunięcia. W akwariach czasami hodowany na pokarm dla ryb żywiących się mięczakami (Bocje, Kolcobrzuchy, gatunki morskie).