Do fotografowania naszych ślimaków nie potrzebujemy aparatu fotograficznego za kilka tysięcy złotych i z powodzeniem możemy użyć swojego telefonu. Wbrew pozorom fotografowanie ślimaków wcale nie jest tak trudną rzeczą jakby się mogło wydawać. Ślimaki dość wolno się poruszają i mamy niezbędny czas aby odpowiednio uchwycić takiego mięczaka w kadrze. Jest tu więc zupełnie inna sytuacja niż w przypadku robienia zdjęć dynamicznie poruszającym się rybom akwariowym. Jednak, żeby nasze zdjęcia były dobrej jakości należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, o których chciałem tutaj szerzej napisać.
1. Najpierw należy umyć szyby w akwarium od wewnątrz (np. gąbką, skrobakiem czy czyścikiem) tak aby zniknęły glony z szyb oraz z zewnątrz przy pomocy płynu do mycia szyb, tak aby zniknęły zacieki i odciski palców. W ten sposób fotografowany obiekt będzie dobrze widoczny. Po wyczyszczeniu szyb od wewnątrz należy odczekać kilka godzin, aż woda w zbiorniku się wyklaruje. W przeciwnym razie zapylona woda będzie niechcianym tłem naszej fotografii.
2. Zdjęcia wykonujemy zawsze w nocy przy zgaszonych wszystkich światłach w pomieszczeniu, w którym znajduje się akwarium. Zapalone powinno być jedynie oświetlenie w zbiorniku. Taki układ światła spowoduje, że zdjęcia nie będą prześwietlone lub niedoświetlone. Natomiast zdjęcia wykonywane za dnia zazwyczaj posiadają odbicia i refleksy na szkle akwarium. Ponadto są zbyt jasne, a przez to niestety nieatrakcyjne.
3. Fotografie najlepiej wykonywać w większych rozdzielczościach (minimum 2 mpix) - najlepiej 5 mpix. Pozwoli to później na ewentualną obróbkę zdjęcia i jego ulepszenie w programie graficznym. Ze zdjęciem w niskiej rozdzielczości (nawet poprawnie wykonanym) raczej nic nie będzie dało się już więcej zrobić.
4. Pamiętajmy o odpowiedniej ostrości zdjęcia. W telefonach zazwyczaj automatycznie aparat łapie ostrość, więc należy poczekać kilka sekund aż telefon wyostrzy fotografowany obiekt. Duża liczba osób robi fotki na szybko bez umożliwienia wyostrzenia obrazu telefonowi. Poza tym należy pewnie trzymać telefon w ręku w trakcie robienia zdjęcia, ponieważ delikatne poruszenie rękami również rozmaże nam zdjęcie. Należy rozważyć zakup statywu do telefonu, który znacznie ułatwi nam całą sprawę.
5. Unikamy fotografowania sprzętu - filtrów, grzałek, termometrów. Staramy się, aby ślimaki na zdjęciach wyglądały tak, jakby się znajdowały w naturze. Taki zabieg znacznie podwyższa atrakcyjność fotografii. Unikamy fotografowania sztucznych ozdób. Ślimak powinien się znajdować pośrodku zdjęcia i nie powinien być przysłonięty roślinami, korzeniami czy np. przepływającymi rybami. Unikamy robienia zdjęć także przy krawędziach akwarium, co wygląda bardzo nienaturalnie. I bardzo ważne - nie obcinamy ślimakowi muszli czy ciała w kadrze. Zdjęcie jest najbardziej wartościowe kiedy ślimak jest "kompletny".
6. W przypadku mniejszych ślimaków dobrze jest się wspomóc dodatkowymi akcesoriami. Można się zaopatrzyć w specjalną soczewkę macro z klipsem do telefonów, którą można zakupić już za około 10-20 zł. Umożliwia ona robienie zdjęć ze znacznym przybliżeniem. Można jej używać także do fotografowania detali u dużych ślimaków (np. aparatu gębowego). Dostępne są także mini soczewki w postaci filtrów (pomarańczowych, niebieskich, zielonych), które są szczególnie przydatne do fotografowania ślimaków morskich, kiedy chcemy aby zwierzę było np. w naturalnej błękitnej scenerii morskiej wody. Taki efekt można także uzyskać nanosząc filtr cyfrowo w programie graficznym. Poza tym są dostępnę także inne soczewki typu - Fish eye, wide screen itp.
7. Najlepiej robić zdjęcia w formacie poziomym, ponieważ jest to naturalny format TV, Youtube oraz stron internetowych. Jest to standardowy format w proporcji 16:9. Zalecam, aby taki właśnie format docelowo ustawić sobie w ustawieniach swojego telefonu.
8. Podczas robienia fotki zwróćmy uwagę, co jest na drugim planie. Jeżeli znajdują się tam zniszczone, zaglonione rośliny czy zaśmiecone odchodami dno to wówczas wartość wizualna naszej fotki będzie znacznie mniejsza. Wybierajmy atrakcyjne miejsca w zbiorniku z odpowiednio ciekawym plenerem.
9. Bądźmy cierpliwi. Nie zmuszajmy ślimaka do wyjścia z muszli, gdy on nie będzie w tym momencie mieć na to ochoty. Najlepsze zdjęcia powstają podczas naturalnych zachowań zwierząt bez ich przymuszania. Czasem zrobienie odpowiedniej fotografii może potrwać kilkanaście czy kilkadziesiąt minut. Jeżeli trwa to jeszcze dłużej i jest to nie możliwe w danym momencie lepiej jest wówczas zrezygnować i spróbować ponownie np. w kolejnym dniu.
10. Ostatnia rada może się wydać nieco śmieszna, ale jednak ma związek z robieniem zdjęć swojego akwarium. Znam osobiście przypadki, kiedy telefon znalazł się w akwarium. Dlatego nigdy nie zostawiajcie telefonu (nawet na chwilkę) na belce oświetleniowej czy szklanej listwie wzmacniającej akwarium. Jest to prosty sposób do tego aby przypadkowo telefon znalazł się pod wodą. Pamiętam również sytuację, kiedy pewien akwarysta mając telefon w przedniej kieszonce swojej koszuli nachylał się nad akwarium i również spowodował wypadnięcie telefonu do zbiornika. Zatem starajmy się nie stracić w głupi sposób swojego sprzętu.
Tekst: Tommy Aquario.