Akwarium tarliskowe to specjalistyczny zbiornik akwarystyczny przeznaczony do rozmnażania ryb. Tego typu akwaria są zaprojektowane w taki sposób, aby stwarzać odpowiednie warunki do przeprowadzenia tarła a później również do rozwoju młodych organizmów w kontrolowanych warunkach. W zasadzie taki zbiornik pierwotnie organizuje się w celu odbycia tarła - aktu płciowego ryb. Skład tarlaków jest zależny od specyfiki rozmnażania danego gatunku. Istnieją gatunki, które rozmnażają się tylko w parach, w haremach lub mają tarło grupowe. Akwarium tarliskowe różni się od standardowego zbiornika zarówno pod względem wyposażenia, oświetlenia jak i parametrów wody.
Parametry takie jak temperatura, pH, twardość wody itp. są starannie dobrane w zależności od wymagań gatunku ryb, które mają się rozmnażać. Na przykład, niektóre gatunki ryb wymagają wyższej temperatury wody, inne preferują chłodniejsze środowisko w okresie tarła. Dodatkowo, odpowiednia filtracja i cyrkulacja (ruch wody) są kluczowe, aby zapewnić czystość wody oraz odpowiedni poziom tlenu.
W akwarium tarliskowym często znajduje się specjalne wyposażenie, które pomaga stworzyć lub imitować idealne warunki do odbycia aktu płciowego ryb. Do takich elementów zalicza się roślinność (zarówno naturalną, jak i sztuczną), która zapewnia rybom schronienie, miejsca do składania ikry oraz kryjówki i odosobnione strefy. Często stosuje się także różnego rodzaju siatki ochronne, kulki szklane lub mopy tarliskowe (głównie wśród ryb rozrzucających ikrę w toni wodnej), które zapobiegają zjedzeniu ikry przez dorosłe osobniki. W przypadku skalarów czy dyskowców umieszcza się specjalne stożki tarliskowe, które stanowią doskonałe miejsce do przyklejenia ikry. W przypadku innych gatunków pielęgnic konieczne jest zapewnienie odpowiedniej groty czy nawet muszli w której ryby będą mogły się wytrzeć i złożyć ikrę. Jeszcze inne gatunki kopią dołki pod swoje gniazdo lub nawet przystępują do ich budowy - (prętniki, bojowniki, cierniki). Strategii rozrodu jest cała masa i akwarium tarliskowe powinno wszystkie konieczne warunki do odbycia tarła zapewniać rozmnażanemu gatunkowi.
Wiele ryb ma tendencję do zjadania swoich jaj lub narybku, dlatego często dorosłe osobniki są odławiane po zakończeniu tarła i przed wykluciem młodych. Kiedy młode ryby się wyklują, akwarium tarliskowe musi być odpowiednio przygotowane na dalszy rozwój narybku. Wtedy jego przeznaczenie się zmienia z akwarium tarliskowego w akwarium hodowlane. Dlatego już na etapie planowania tarła należy uwzględnić warunki, które muszą być zapewnione po odłowieniu tarlaków i przy wychowie narybku.