Hodowanie rybików cukrowych (Lepisma saccharina) w domu jest nietypowym pomysłem, ale te owady rzeczywiście można utrzymywać i rozmnażać w kontrolowanych warunkach. Rybiki cukrowe preferują wilgotne i ciemne miejsca, więc aby stworzyć dla nich odpowiednie środowisko należy zadbać o kilka kluczowych elementów.
Do hodowli potrzebne będą: duże akwarium lub plastikowy kontener z pokrywą, spryskiwacz do kwiatów, sztywne kartony, papier toaletowy, karma.
Żywego rybika należy złapać - najlepiej kilka osobników w łazience w domu, w którym jest problem z tymi owadami (nie będzie to rzecz łatwa). Najprościej łapać je za pomocą szufelki i zmiotki. Nie wolno zmiatać ich do szufelki gdyż owady te są bardzo delikatne i nie posiadają twardego pancerza - w ten sposób bardzo łatwo jest je uszkodzić. Zmiotka powinna być używana jedynie do zaganiania aby owad sam wszedł na szufelkę by potem szybko go przenieść i strzepnąć już do gotowej hodowli. Owady należy łapać najlepiej wczesnym rankiem gdy jest jeszcze ciemno lub w środku nocy. Tuż po zapaleniu światła są one nieruchome przez około 5-6 sekund. Reagują w ten sposób na szok związany z dużym natężeniem światła. Jest to chwila gdy bez problemu uda się złapać owada. Nocne łowy powinny być systematycznie ponawiane, gdyż jednorazowo nie uda się z reguły złapać więcej niż 1-2 osobniki.
Organizacja hodowli:
Lepszy będzie plastikowy duży pojemnik z pokrywą - czym większy tym lepszy. Jeżeli uda się pozyskać np. 80 litrowy lub większy to będzie wtedy odpowiednia wielkość (w mniejszej też hodowla jest możliwa ale owady będą mniejsze i będzie ich mniej). w pokrywie należy zrobić dziurki wentylacyjne wiertłem do drewna lub rozgrzanym w ogniu gwoździem. Rybiki cukrowe preferują wilgotne środowisko. Wewnątrz kontenera należy umieścić wilgotną gąbkę tak aby nie puszczała wody, kartony należy pognieść, poskładać, pozginać aby zrobić rybikom warstwowe platformy do życia tak aby miały więcej powierzchni. Rybiki cukrowe lubią chować się w szczelinach. Pomiędzy kartony należy włożyć kawałki papieru toaletowego. Górne kartony należy spryskać spryskiwaczem z wodą aby były wilgotne. Te owady unikają światła. Kontener trzeba umieścić w ciemnym miejscu lub przykryć go czarną płachtą. Optymalna temperatura hodowli to 21-25°C dlatego należy wybrać w miarę ciepłe pomieszczenie do umiejscowienia hodowli. Rybiki cukrowe żywią się skrobią, cukrami i resztkami organicznymi. Można im podawać pokruszony suchy chleb, płatki śniadaniowe, gotowane kawałki ziemniaka.
Hodowla jest w miarę czysta i nie uciążliwa, nie ma brzydkich zapachów, co kilka dni można sprawdzać czy są przyrosty w liczbie osobników. Nie będzie to jednak nigdy hodowla masowa. Małe rybiki mają o wielkości 1 cm już są gotowe do skarmiania, duże osobniki mogą mieć nawet 3 cm więc nadają się raczej dla większych gatunków ryb.
Należy jednak pamiętać, że rybiki cukrowe mogą być uciążliwe w domu, zwłaszcza jeśli wymkną się z hodowli - wówczas wytępienie ich będzie prawie niemożliwe. Są też często uważane za szkodniki, więc warto rozważyć wszystkie za i przeciw przed rozpoczęciem takiej hodowli.