Sól do akwariów rafowych jest droga, zatem wielu akwarystów (szczególnie początkujących) rozważa prowadzenie akwarium słonowodnego bez podmian wody. Czy ma to sens? Odpowiedź w poniższym tekście...
Czy podmiana wody w akwarium morskim to konieczność?
Najprostsza odpowiedź, która powinna tu paść - to bezwzględnie - "tak". Akwarium jest zamkniętym systemem, w którym jakość wody pomimo najlepszej filtracji z założenia będzie się stopniowo pogarszać jednocześnie się wyjaławiając z mikroelementów. Żaden akwarysta nie jest w stanie takiej wody oczyścić w stu procentach pomimo najlepszych rozwiązań filtracyjnych. Nie jest w stanie też takiej wody kompleksowo suplementować. O ile można uzupełniać jod, stront, magnez, wapń i pilnować parametrów takich jak pH, KH i GH to nigdy nie da się uzupełnić wszystkich pierwiastków (w tym tych, które są niemierzalne). Dlatego też podmiana wody w akwariach morskich jest cykliczną koniecznością. Spotyka się co prawda dobrze utrzymane akwaria (niewielu osób), w których nie wykonuje się żadnych podmian wody ale w gruncie rzeczy takie zbiorniki z czasem ulegają powolnej degradacji, gdzie ryby, koralowce i np. skorupiaki z czasem marnieją. W takiej sytuacji na skórze ryb czy pancerzach skorupiaków objawiają się stopniowo pewne niedobory, przyrosty spowalniają, zwierzęta z czasem stają się delikatnie podtrute. Widać to już dość wyraźnie w drugim lub trzecim roku prowadzenia zbiornika bez podmian wody. Dlatego też podmiany, nawet niewielkie są konieczne ze względu na właściwy stan organizmów w akwarium.
Ile podmieniać i jak często?
Choć częstotliwość podmian i ich obfitość w dużej mierze zależy od wydajności filtracji to uważa się powszechnie, że podmiany w akwariach morskich nie powinny być tak duże jak w akwariach słodkowodnych. Zaleca się aby jednorazowo nie podmieniać więcej jak 10-15% objętości zbiornika. Zbyt obfite podmiany mogą rozregulować balans zbiornika. Podmiany można wykonywać co tydzień lub dwa. Poniżej przedstawiamy propozycje podmian w zależności od objętości zbiornika:
1. akwaria do 240 litrów - podmiana 10% co tydzień lub 15% co dwa tygodnie.
2. akwaria powyżej 240 litrów - podmiana 10% co tydzień lub 10% co dwa tygodnie.
Podmiany co tygodniowe wykonuje się przy mało wydajnej filtracji i skąpej suplementacji, natomiast podmiany co dwa tygodnie należy wykonywać przy posiadaniu bardziej wydajnego systemu filtracji. termin - poziom suplementacji również nie jest tu do końca precyzyjny, gdyż zależy on od konsumpcji składników mineralnych w akwarium - np. przy dużej obsadzie korali poziom suplementacji (dozowania) powinien być odpowiednio wyższy.