Zdjęcie: Tomasz Gawron
Karmienie krewetek karłowatych, takich jak Neocaridina czy Caridina, wymaga nieco więcej uwagi niż w przypadku ryb. Są to delikatne stworzenia, które żywią się głównie biofilmem, mikroorganizmami, glonami i martwą materią organiczną, dlatego przekarmianie może być dla nich równie groźne co głód. Poniżej znajdziesz praktyczny poradnik, jak prawidłowo dbać o dietę swoich podopiecznych.
Jak często karmić krewetki?
Częstotliwość karmienia zależy od liczby krewetek i warunków w zbiorniku. Szkoły co do częstotliwości karmienia są różne. Jedni akwaryści (zwykle bardziej doświadczeni kreweciarze) karmią swoje krewetki nawet 3 razy dziennie i ich przy tym nie przekarmiają ale jest to dosyć trudna sztuka przy tylu karmieniach natomiast inni karmią raz dziennie lub co drugi dzień (tą technikę zaleca się mniej doświadczonym osobom). Jeśli masz niewielką kolonię dorosłych krewetek (np. 10–20 sztuk) w osobnym akwarium, rozpocznij od karmienia 2 razy w tygodniu, np. we wtorek i piątek. Obserwuj tempo zjadania pokarmu, przygotowuj porcje w taki sposób aby znikały w ciągu 20–40 minut. Po zaaklimatyzowaniu się stada - np. po 2-3 tygodniach można przejść do karmienia odbywającego się drugi dzień. Używanie specjalnych talerzyków do karmienia pozwala łatwo kontrolować, ile jedzenia zjadają krewetki i zapobiega to gniciu resztek. Jeżeli w dalszym ciągu dwudniowe karmienie okaże się bezproblemowe można przejść do karmienia codziennego (raz na dobę - najlepiej rankiem). W zbiornikach towarzyskich, gdzie są też ryby i ślimaki, dodatkowe karmienie krewetek często nie jest konieczne – żywią się one tam resztkami, glonami i biofilmem. Jest tam stały dostęp do pokarmu, bo ryby są karmione codziennie. W takiej sytuacji krewetki będą mieć również dostęp do tego pokarmu, choć będzie on w nieco mniejszej ilości i będzie on nieco gorszej jakości.
Ile pokarmu podawać?
Jest to dosyć trudna kwestia. W typowych krewetkariach lepiej podać za mało pokarmu niż za dużo. Krewetki nie potrzebują dużych porcji – są padlinożercami, które potrafią funkcjonować przez kilka dni bez karmienia. Najlepsza metoda to „reguła 40 minut” - wszystko to co zostanie podane powinno zostać zjedzone w tym czasie. Odstępstwem od tej reguły jest podawanie warzyw i owoców. Przykładowo - w przypadku dużych kolonii krewetek wkłada się do zbiornika np. duży kawałek cukini po to aby kilkadziesiąt krewetek mogło swobodnie dopchać się do pokarmu. Pamiętać należy, że wolno to robić jedynie w stosunkowo dużych zbiornikach aby warzywo nie pogorszyło jakości wody (np. w 30, 40 czy 60 litrach). odradza się takie praktyki w akwariach 10 czy 20 litrów. Ponadto błędem jest wkładanie grubego kawałka - należy uciąć wąski plasterek o grubości 1 cm (a najlepiej jeszcze cieńszy - np. 0,5 cm). Chodzi tutaj o to aby była jego duża powierzchnia a nie waga. Po 20-40 minutach należy go wyciągnąć z akwarium i przerwać karmienie (warto taki plaster nawlec na żyłkę wędkarską, której drugi koniec należy umieścić poza akwarium i obciążyć go jakimś uchwytem - np. koralikami). Zazwyczaj patyczek przy cienkich plastrach nie zdaje egzaminu!
Co podawać krewetkom?
Krewetki karłowate z gatunków Neocaridina czy Caridina to organizmy wszystkożerne, dlatego należy zapewnić im różnorodny pokarm, silnie zróżnicowany. Nadmiar białka (większy niż 40% zawartości pokarmu całego pokarmu w diecie) może prowadzić do zaburzeń metabolicznych i chorób. Dlatego należy unikać karmienia wyłącznie wysoko białkowymi granulatami. Raz lub dwa w tygodniu można podawać do akwarium liść szpinaku, plasterek cukinii lub dyni, który będzie źródłem pokarmu roślinnego.
W naturze krewetki te żywią się głównie mikroorganizmami, biofilmem a czasem nawet glonami. W akwarium warto zapewnić im podobną różnorodność, łącząc gotowe produkty z naturalnymi dodatkami. Co pewien czas warto podawać spirulinę w tabletkach oraz mrożone pokarmy zooplanktonowe (należy wybierać tonące). Niekiedy warto podać liście np. morwy, guawy, ketapangu, bananowca, orzecha. Sparzenie ich je nieco zmiękczy, przez co będą łatwiej dostępne dla krewetek. Na rynku można znaleźć suche pokarmy paszowe dedykowane dla krewetek. Taka karma również będzie wskazana ale nie jako pokarm podstawowy ale jedynie jako dodatek do diety. Należy unikać tanich, niskiej jakości pokarmów opartych o produkty zbożowe, które często rozkładają się zbyt szybko i pogarszają jakość wody.
Karmienie krewetek karłowatych to sztuka równowagi. Kluczem do sukcesu jest obserwacja, unikanie przekarmienia oraz zapewnienie różnorodności pokarmowej. Dzięki temu Twoje krewetki będą zdrowe, aktywne, ładnie wybarwione, szybko się rozmnażające o ile będą zapewnione również właściwe parametry wody jak i aranżacja zbiornika a przy tym będą one długowieczne.
Zobacz także:
Liście bananowca jako pokarm (kliknij, aby przejść)
Liściowe rośliny warzywne jako pokarm (kliknij aby przejść)
Owoce egzotyczne jako pokarm (kliknij, aby przejść)