Nazwa gatunkowa: Atyopsis spinipes.
Nazwa polska: brak (czasem spotykana pod ogólną zbiorczą i nieprecyzyjną nazwą jako „krewetka filtrująca”).
Odmiany barwne:
Występowanie geograficzne: naturalny zasięg obejmuje południowo-wschodnią Azję – występuje m.in. na Tajwanie, w Japonii (Wyspy Riukiu), Indonezji, na Filipinach i w dorzeczach rzek południowych Indii. Zasiedla górskie i podgórskie cieki wodne o silnym przepływie i czystej wodzie.
Wygląd: ciało masywne, silnie zbudowane, osiągające nawet do 8–10 cm długości. Charakterystyczną cechą są przednie odnóża przekształcone w wachlarzowate wyrostki (chelae) służące do filtrowania drobinek pokarmowych z toni wodnej. Długie czułki, opancerzony karapaks, wachlarzowaty ogon (telson), długie odnóża chodne i skokowe.
Atyopsis spinipes nie występuje w klasycznym rozumieniu odmian barwnych znanych z rodzaju Caridina czy Neocaridina. Naturalne ubarwienie tego gatunku mieści się w przedziale od jasnożółto-brązowego, przez beżowy, po ciemnobrązowy z możliwymi rudawymi lub oliwkowozielonymi tonami. Często widoczne są ciemniejsze pasy wzdłuż ciała lub na odnóżach. Intensywność koloru może się zmieniać w zależności od warunków środowiskowych, diety i samopoczucia osobnika. W handlu niekiedy pojawiają się krewetki o bardziej czerwono-brązowej barwie, ale nie są to efekty selektywnej hodowli, a raczej przyczyna selekcji hodowlanej i karmienia.
Rozmiar: 7–10 cm (samce większe od samic).
Długość życia: 2,5–5 lat w sprzyjających warunkach.
Typ środowiska: czyste, dobrze natlenione rzeki, strumienie i potoki o silnym nurcie, bogate w detrytus i zawiesinę organiczną. Obecność kamieni, korzeni i roślinności jest typowa.
Wymagane parametry wody: pH 6,5–7,5. Woda miękka do średnio twardej (GH 4–10, KH 1–6), dobrze filtrowana, czysta, z umiarkowanym do silnego przepływem. Gatunek bardzo wrażliwy na związki azotowe i niedobór tlenu.
Temperatura: 22–26°C. Może tolerować lekko niższe temperatury (do 20°C), ale długotrwałe wzrosty do 28°C czy spadki do do 20°C mogą być niebezpieczne.
Zalecany minimalny litraż: 60 l dla jednej krewetki, większy zbiornik (80–100 l) zalecany dla grupy (2-3 osobników). Konieczne zapewnienie dobrej filtracji i umiarkowanego przepływu wody.
Zachowanie: spokojne, łagodne, nieagresywne. Przez większość czasu siedzą w miejscu, rozkładając wachlarze i filtrując zawiesinę pokarmową z prądu wody. W razie braku przepływu mogą pobierać pokarm z podłoża. Chętnie przebywają na korzeniach, dekoracjach, wylotach filtra lub skałach w strefie o lekkim prądzie. Mogą być trzymane z innymi spokojnymi rybami i krewetkami.
Dieta: filtrator – odżywia się drobnymi cząstkami zawieszonymi w wodzie, takimi jak fitoplankton, detrytus, mikroorganizmy i drobiny pokarmów dla ryb i krewetek. Można podawać pokarm w proszku dla narybku, pyłek dla krewetek filtrujących, spirulinę w proszku lub pokarm zawieszony w wodzie. Pokarm powinien być drobny i unoszący się w toni.
Dymorfizm płciowy: samce są wyraźnie większe, z masywniejszymi pierwszymi odnóżami i bardziej rozwiniętymi wachlarzami filtrującymi. Samice mają mniejsze, smuklejsze ciało i mniej wyraziste odnóża.
Rozmnażanie: bardzo trudne w warunkach akwariowych. Wymaga przejścia stadium larwalnego w wodzie słonawej lub słonej, dlatego rozmnażanie w typowym akwarium słodkowodnym jest praktycznie niemożliwe. W naturze larwy unoszą się z nurtem do estuariów (ujść rzek), gdzie dojrzewają i wracają do wód słodkich.
Uwagi: Atyopsis spinipes to gatunek wrażliwy na nagłe zmiany parametrów wody. Nie należy trzymać z agresywnymi rybami ani w akwariach o dużym zagęszczeniu fauny. Atyopsis spinipes jest znacznie grubsza niż Atyopsis moluccensis, mimo to oba gatunki są często mylone ze sobą.