Ogólna charakterystyka: koralowce typu LPS.
Występowanie geograficzne: Indo-Pacyfik. Większość korali pochodzi jednak z odłowów z okolic Filipin, Indonezji i Wietnamu. Oba rodzaje występują jednak na na wybrzeżach Afryki Wschodniej, na Wielkiej Rafie Koralowej w Australii czy na Hawajach.
Opis: koral zbudowany jest z twardego szkieletu z węglanu wapnia oraz węglanu magnezu, na zewnątrz jest obrośnięty miękką tkanką. Koralowiec jest okrągły lub owalny, a miękka zewnętrzna struktura przypomina zmarszczony kotylion. W środku koralowca na górze znajduje się otwór gębowy. Miękka tkanka tworzy zgrubienia, które rozchodzą się prostopadle na zewnątrz od otworu gębowego (jak szprychy w rowerze). Mimo iż trudno rozróżniać oba rodzaje, przyjęło się, że polipy Cynarina są bardziej wyraźne i widoczne, często mają duże i mięsiste struktury, podczas gdy polipy Indophyllia mogą być mniej wyraziste i mniej się pompować.
Trudno tutaj wymienić całą kolorystykę, gdyż korale te są niezwykle bogate w barwy, często o bardzo skontrastowanych zestawieniach kolorystycznych dodatkowo z róznym umarszczeniem tkanki liniowej. Korale te prowadzą głównie nocny tryb życia. Dokarmiać należy je po zmroku. Wymagają oświetlenia nocnego do lepszego wzrostu (imitacja światła księżyca). Uwaga korale te mają właściwości parzące - często atakują okolicznie umiejscowione korale za pomocą wysuwanych długich macek parzących (najczęściej w nocy). Często różne odmiany kolorystyczne w ramach tego samego gatunku również wzajemnie walczą ze sobą.
Korale te nie przyrastają do podłoża i mogą swobodnie się przesuwać po nim niesione nurtem wody. Preferują miękkie piaszczyste podłoża, po którym łatwo mogą się przesuwać.
Rozmiar: źródła wskazują, że Indophyllia macassarensis do 4,5 cm średnicy, Cynarina deshayesiana do 15 cm, Cynarina lacrymalis do ok. 10 cm. Jednakże istnieją doniesienia akwarystów, że w warunkach akwariowych mogą być one nieco większe.
Wymagania: korale te preferują stabilne parametry wody, które powinny być mniej więcej takie jak w przypadku innych koralowców: optymalna temperatura wody 23-26°C, optymalne zasolenie 34-36‰, pH 8,0-8,4. Organizmy te preferują oświetlenie słabe, dlatego najlepiej umieszczać je w dolnych partiach zbiornika w pozycji na płasko. Wymagają słabej cyrkulacji wody - należy wybierać im osłonięte miejsca od prądu wody w akwarium.
Tempo wzrostu: wolne.
Stopień trudności utrzymania: średni / średnio-trudny w uprawie.
Odżywianie: korale te odżywiają się nocą, wymagają dokarmiania 3-4 razy w tygodniu. Zwierzęta te są głównie mięsożerne. Gdy wyczują pokarm uaktywniają się i wysuwają polipy. Dokarmianie pozwoli na szybszy wzrost tych koralowców i utrzymanie ich w dobrej kondycji. Podczas dozowania zooplanktonu (solowc, lasonogów, drobnego kiełża itp.) należy wyłączać odpieniacz i filtry. Organizmy te są wyposażone w algi symbiotyczne - zooksantele, dzięki którym odżywiają się dodatkowo dzięki światłu produkując sobie pokarm wewnątrz tkanek. Korale te zalicza się do koralowców fotosyntezujących. Atrakcyjnie świecą w świetle aktynicznym.
Rozmnażanie: w naturze rozmnażają się płciowo (produkcja gamet) - wówczas zapłodnienie odbywa się w toni wodnej a zarodki (planule) żyją przez pewien czas planktonicznie. Po kilku tygodniach osiadają na powierzchni i stopniowo przekształcają się w docelową postać korala. W akwariach namnaża się je poprzez mechaniczną fragmentację. Najlepiej przeciąć korala na pół symetrycznie przez otwór gębowy. Wówczas otrzymamy dwie połówki, które z czasem się zregenerują ponownie przybierając okrągły kształt. W ten sposób będą żyć oba osobniki już oddzielnie. Do dzielenia należy używać dorosłych egzemplarzy (mających powyżej 5 cm średnicy).
Uwagi: brak.