krewetki 299

Zdjęcie: Michał Kobyliński

Założenie krewetkarium słodkowodnego nie jest czynnością ani zbyt trudną ani zbyt kosztowną. Organizacja zbiornika zajmuje zwykle czas od dwóch do kilku godzin. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych produktów dedykowanych pod krewetki jak podłoża, pokarmy i preparaty co znacznie ułatwia założenie jak i prowadzenie takiego zbiornika. Przygodę z krewetkami może zacząć nawet początkujący akwarysta.

Krewetki są zwierzętami bardzo kolorowymi o ciekawych zachowaniach i nie wymagają zbyt dużych zbiorników. Może to być ciekawa opcja dla osób, które nie mogą wygospodarować zbyt wiele miejsca u siebie pod zbiornik. Dla krewetek karłowatych zupełnie wystarczający jest już zbiornik o pojemności 20-30 litrów.

Trochę historii

Trudno w to uwierzyć ale historia krewetek w akwarystyce jest bardzo krótka. Krewetki karłowate (Neocaridina i Caridina) pochodzą z Azji Wschodniej (Japonia, Chiny, Tajwan). Osobą, która spopularyzowała te zwierzęta w hodowli akwariowej był nieżyjący już Takashi Amano, uważany za autorytet w dziedzinie akwarystyki.

Kliknij aby przejść do artykułu o Takashi Amano

Na przełomie lat 70tych i 80tych XX wieku wprowadził on do swoich akwariów krewetkę Caridina multidentata, którą obecnie nazywa się potocznie krewetką Amano. Mimo, że nie prezentowała ona zbyt ciekawego ubarwienia to na rynku japońskim wzbudziła spore zainteresowanie. Następnie eksperymentowano z kolejnymi rodzajami i gatunkami krewetek i tak w akwariach znalazły się krewetki z rodzaju Caridina i Neocaridina. Zainteresowanie to rozprzestrzeniło się na Tajwan i do Korei Południowej a następnie do USA i Europy. Kolejnym ważnym krokiem milowym w hodowli tych skorupiaków był przełom XX i XXI wieku, kiedy na rynku azjatyckim pojawiły się w sprzedaży barwne odmiany krewetek Neocaridina davidi i Caridina cantonensis z hodowli selekcyjnej pasjonatów z dalekiego wschodu. Obecnie krewetki dostępne na rynku akwarystycznym mają praktycznie wszystkie kolory w różnych zestawieniach i bardzo ciekawe wzory. Wszystko to spowodowało, że akwarystyka krewetkowa stała się niemal osobną dziedziną, która zrzesza akwarystów w grupach społecznościowych, dostępne są czasopisma krewetkowe i książki o tych zwierzętach a nawet istnieją sklepy akwarystyczne, które specjalizują się tylko w dziedzinie krewetek oraz oczywiście specjalistyczne hodowle słodkowodnych krewetek karłowatych (również w Polsce).

Wybór sprzętu i zbiornika.

W zasadzie są dwie możliwości. Pierwsza to kompletacja sprzętu we własnym zakresie - filtr, grzałka, lampka i zakup odpowiedniego zbiornika lub zakup gotowca czyli gotowego zestawu. Przy pierwszej opcji podczas doboru urządzeń akwariowych należy zwrócić uwagę szczególnie na wybór filtra. Powinien zajmować on mało miejsca w zbiorniku i być wyposażony w gęstą gąbkę, żeby nie wciągać do wnętrza malutkich krewetek. Warto zastanowić się nad filtrem kaskadowym, który jest montowany na zewnątrz zbiornika na szybie i nie zajmuje miejsca w środku zbiornika (jednak odbywa się to kosztem wyglądu całego zestawu). Dobrze sprawdzają się również filtry gąbkowe (gąbka z fajką), które napędzane są brzęczykiem (pompką powietrza). Te rozwiązania poleca się jednak do większych kostek (np. 30-50 l.). W przypadku wyboru grzałki z termostatem wystarczy kierować się prostą zasadą - jeżeli litraż zbiornika wynosi do 25 l. to wystarczy grzałka o mocy 25 W i analogicznie do 50l. - 50 W. Jakość i moc lampy z reguły nie ma aż tak dużego znaczenia, ponieważ kostki nie są zbyt wysokimi akwariami i sztuczne światło w miarę dobrze dociera do dolnych partii zbiornika. W razie konieczności można dołożyć (dokupić) sobie dodatkową lampkę (raczej dotyczy to większych kostek). Ponadto należy pamiętać aby w swoim zestawie uwzględnić obecność pokrywy. Bez niej stale na podłodze będą znajdowane martwe krewetki.

Drugą opcją jest zakup zbiornika dedykowanego do hodowli krewetek. Wiele firm akwarystycznych posiada takie rozwiązania w swojej ofercie. Zbiorniki te są nieco droższe, ale posiadają swój charakter w postaci atrakcyjnej stylistyki, a sprzęty dołączone do całego zestawu znakomicie ze sobą współgrają i dobrze się razem komponują. Zbiorniki te mają w swoim nazewnictwie słowa "shrimp" lub "nano" i z reguły są kostkami (w kształcie sześcianu lub wyciągniętego nieco w górę prostopadłościanu).

krewetkarium 600

Zdjęcie: Sebastian Szulc, zestaw do hodowli krewetek - mała kostka.

Należy pamiętać, że czym większy będzie zbiornik tym łatwiej będzie w nim zapewnić stabilne warunki parametrów wody. Dlatego osoby początkujące powinny wybierać większe zbiorniki dla krewetek z przedziału 25-50 l., natomiast mniejsze niż 25 l. akwaria są przeznaczone dla akwarystów, którzy posiadają pewne doświadczenie. Teoretycznie hodowla krewetek karłowatych jest już możliwa w zbiorniku o pojemności 10 l. - jednak taka pojemność wymaga od akwarysty ciągłej kontroli zbiornika i dużej praktyki oraz doświadczenia.

Jakie krewetki wybrać?

W zasadzie do krewetkariów z reguły wybiera się dwa rodzaje krewetek: Neocaridina i Caridina. Krewetki Neocardina są bardziej odporne i wykazują większą tolerancje na rozrzut wartości parametrów wody, podczas gdy krewetki Caridina są bardziej wrażliwe i dla nich trzeba przygotować specjalne warunki wodne. Zatem na początek przygody zaleca się krewetki Neocaridina. Natomiast krewetki Caridina są przeznaczone dla akwarystów bardziej doświadczonych, którzy potrafią dokonywać korekcji parametrów wody, dysponują wodą z filtra odwróconej osmozy (RO) oraz odpowiednim sprzętem pomiarowym (TDS, pHmetr itp.).

Wybór odmian krewetek zarówno Neocaridina jak i Caridina jest bardzo duży i każdy akwarysta może znaleźć ciekawą odmianę dla siebie. Zaleca się wybranie jednego gatunku w jednej odmianie barwnej. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ trzymając kilka ciekawych odmian w jednym zbiorniku z początku taki zabieg może wydawać się atrakcyjny, jednak z czasem krewetki będą się krzyżować między sobą i w kolejnych pokoleniach okaże się że zamiast osobników czerwonych, szafirowych czy żółtych - populacja będzie szaro-beżowa o nijakim ubarwieniu. Krewetki żyją dosyć krótko (10-18 miesięcy) i zmieniająca się kolorystyka całej populacji dosyć szybko nas zaskoczy a mieszańce nie będą zbyt ciekawie wyglądać.

Krewetki 087

Zdjęcie: Maja Mielczarek

Towarzystwo dla krewetek.

Krewetki karłowate są filigranowe i bezbronne. Ich jedyną formą obrony jest ucieczka. Zatem dobór towarzystwa w tak niewielkich zbiornikach jak krewetkaria jest sprawą kluczową. Jeżeli akwaryście zależy na tym, by jego hodowla miała niezakłócony spokój i osobniki mogły się mnożyć bez problemów to nie zaleca się wprowadzania do niej innych zwierząt. Natomiast jeżeli mnożenie się krewetek nie jest czynnikiem decydującym dla akwarysty to można się pokusić o wprowadzenie niektórych zwierząt wodnych, które w stosunku do krewetek będą pokojowo lub neutralnie nastawione.

krewetka i ślimak 56

Zdjęcie: Sebastian Szulc

Mogą to być niektóre ślimaki wodne, a nawet małe mikro rybki - o ile zbiornik będzie mieć odpowiednią wielkość. Nadają się gupiki Endlera, karłowate razborki, danio perłowe, drobnoustki, karłowate kiryski, otoski. Sprawa się nieco komplikuje w przypadku bojownika, który z pozoru idealnie nadaje się do niewielkich kostek roślinnych, podobnie jak krewetki karłowate. Prawda jednak jest taka, że bojownik Betta splendens ma na tyle indywidualne usposobienie, że bywają osobniki, których krewetki w ogóle nie interesują a są również i takie egzemplarze, których namiętnym hobby jest nękanie krewetek a nawet polowanie na ich potomstwo jak na typowy żywy pokarm.

Jakie podłoże do krewetkarium?

Krewetki rodzaju Neocaridina mogą być trzymane na różnego typu podłożach - na jałowym żwirze, na ziemi ogrodowej pokrytej żwirem, na skałkach, na substratach a nawet na gołym szkle wysypanym liściami. Natomiast do krewetek rodzaju Caridina powinno się stosować specjalne substraty do hodowli krewetek. Maja one tą zaletę, że stabilizują parametry wody w akwarium, wpływając na twardości i poziom PH, co u tych krewetek ma kluczowe znaczenie. Często bywa, że hodowla krewetek Caridina np. na zwykłym żwirku wygląda w taki sposób, że ilość krewetek systematycznie się zmniejsza z każdym tygodniem a nowe nie pojawiają się - nie jest to oczywiście regułą ale podłoża dedykowane znacznie ułatwiają hodowlę krewetek karłowatych (również tych z rodzaju Neocaridina). Kolor podłoża jest dowolny, jednak krewetki najlepiej prezentują się na podłożach ciemnych w kolorystyce czarnej lub brązowej. Zresztą taki kolor również preferują te zwierzęta, ponieważ doświadczenia hodowców wskazują, że przy zastosowaniu w zbiorniku jednocześnie podłoża bardzo jasnego i ciemnego (po połowie) krewetki karłowate znacznie częściej przebywają na ciemnym.

krewetka 399

Zdjęcie: Patrycja Gliwicka

Jakie parametry wody?

Bardziej pospolite odmiany Neocaridina żyją często w zwykłej wodzie kranowej o pH powyżej 7,0. Najczęściej do takich warunków są przystosowane mocno udomowione odmiany z mniej atrakcyjną kolorystyką ze zwykłych zbiorników akwarystów, którzy nadwyżki swojej hodowli sprzedają np. w internecie. Warto jednak przebadać swoją kranówkę w sklepie akwarystycznym (usługa odpłatna) i nieco zmniejszyć twardości gdy woda jest zbyt twarda w kranie obniżając także pH (np. preparatem PH minus) gdy jest ono za wysokie. 

W przypadku krewetek z rodzaju Caridina sprawa jest jednak nieco bardziej kosztowna. Najlepiej wybrać sprawdzone sposoby - dostępne są w sprzedaży mineralizatory w proszku, które po dodaniu w odpowiedniej ilości do wody RO od razu po rozmieszaniu ustalają właściwe parametry wody. Do stabilizacji tych parametrów wody konieczne jest podłoże dedykowane (substrat) do hodowli krewetek Caridina.

 TOLEROWANE PARAMETRY WODY  OPTYMALNE PARAMETRY WODY
 NEOCARIDINA

temperatura 18-28°C

PH 6-8

GH 5-25

KH 0-15

temperatura 23-26°C

PH 6,5-7,3

GH 8-15

KH 2-6

 CARIDINA

temperatura 21-27°C

PH 5,8-7,2

GH 3-7

KH 0-2

temperatura 22-24°C

PH 6-7

GH 4-6

KH 0

 

Jakie rośliny do krewetkarium

Przy wyborze roślin do krewetkarium należy kierować się przede wszystkim ich wielkością oraz trudnością uprawy. Nie należy wprowadzać roślin, które osiągaja wielkie rozmiary - jak nurzańce czy lotosy. Ponadto rośliny trudno wymagające również nie poradzą sobie w typowych krewetkariach. Warto wybrać więc mało wymagające rośliny o niewielkich rozmiarach jak wszelkiego rodzaju mchy, strzałkę wodną, karłowate anubiasy, bucefalandry, mikrozoria, gazłęzatki, bolbitis, karłowate zwartki, limnofilę, pelię itp.

krewetki 670

Zdjęcie: Sebastian Szulc

Uwaga: osoby początkujące nie powinny zajmować się nawożeniem roślin w zbiorniku z krewetkami. Nawozy w tak małych litrażach mogą zmieniać parametry wody. W przypadku problemów z rozrostem pewnych gatunków roślin wodnych, lepiej jest zdecydować się na wymianę tych roślin na inne prostsze w uprawie gatunki niż eksperymentować z nawozami.

Jaka aranżacja i dekoracje

Z reguły kostkę aranżuje się w typie roślinnym, jednak nie jest to wymóg konieczny. Znakomite połączenie z krewetkami stanowią wszelkiego rodzaju mchy, na których zwierzęta te bardzo lubią przebywać.

krewetkarium mchy 766

Zdjęcie: Paul Smith, krewetki i mchy.

Zbiornik można wyposażyć w drewno (korzeń) i kamień (skałki). Należy przód zbiornika pozostawić wolny, aby mieć wygodną strefę obserwacji krewetek jak i miejsce do ich karmienia. Sporą popularnością cieszą się aranżacje z liści wysypanych na dno zbiornika (dąb, migdałecznik morski, buk itp.) Zbiornik w takiej koncepcji ma jesienny klimat ale krewetki uwielbiają liście, które nie tylko stabilizują wodę w akwarium i uwalniają garbniki ale i są jednocześnie dla krewetek źródłem pokarmu, na którym chętnie przebywają i wpływają pozytywnie na odporność tych zwierząt.

Prowadzenie krewetkarium

Prowadzenie zbiornika dla krewetek nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów po za tymi, które normalnie wykonuje się przy innych akwariach, a więc podmianę wody (np. 20% objętości co tydzień lub dwa), czyszczenie filtra gąbkowego, co tygodniowe czyszczenie szyb, co tygodniowa przycinka roślin. Odmulanie zbiornika może wydawać się trudne a niekiedy nawet nie możliwe w przypadku dużych ilości liści na dnie i sporej liczbie młodych malutkich krewetek. Zatem w takiej sytuacji należy z niego zrezygnować.

Karmienie krewetek

Karmienie powinno odbywać się 3 razy na dobę. Na rynku jest sporo dedykowanych pokarmów dla krewetek karłowatych. Warto zakupić sobie kilka ich rodzajów aby mieć możliwość urozmaiconego karmienia. Do tego można podawać niektóre warzywa i owoce w postaci naturalnej.

krewetki karmienie 459

Zdjęcie: Sebastian Szulc, karmienie krewetek naturalnymi warzywami.

Na portalu tommyaquario.pl w sekcji żywienie są także zamieszczone artykuły poświęcone własnoręcznemu sporządzaniu pokarmów dla zwierząt akwariowych - niektóre wybrane linki dostępne są poniżej:

Liście bananowca jako pokarm (kliknij, aby przejść)

Liściowe rośliny warzywne jako pokarm (kliknij aby przejść)

Owoce egzotyczne jako pokarm (kliknij, aby przejść)

Typowe warzywa jako pokarm (kliknij, aby przejść)

Zioła jako pokarm (kliknij, aby przejść)

Krewetki jako część obsady w akwariach towarzyskich

Krewetki oczywiście nie tylko mogą być trzymane w krewetkariach. Często stanowią część obsady w zbiornikach towarzyskich i innych. W takiej sytuacji należy odpowiednio dobierać inne zwierzęta, tak by krewetki nie zostały żywym pokarmem w zbiorniku. W odpowiednio dużych i zarośniętych akwariach mogą jednak żyć pomimo tego, że część ryb będzie na nie polować. Krewetki mogą pełnić bardzo ważne funkcje w takich zbiornikach, ponieważ będą brać udział w zjadaniu detrytusu z dna zbiornika oraz konsumpcji niektórych glonów. Do takiej hodowli najbardziej odpowiednie będą krewetki z rodzaju Neocaridina. W tym przypadku jednak nie można liczyć na liczna populację, gdyż ilość krewetek będzie podlegać naturalnej selekcji.

krewetki 287

Zdjęcie: Michał Kobyliński, takich scen raczej nie zobaczymy w akwariach towarzyskich.

Tekst: Tommy Aquario

Zgoda na pliki cookie i przetwarzanie danych

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.