krab 529

Krabarium, czyli miejsce do hodowli kraba (lub krabów) nie jest czymś szablonowym i nie można w prosty sposób określić jak powinno to miejsce wyglądać, ponieważ kraby są zwierzętami na tyle zróżnicowanymi, że pewne gatunki wymagają odmiennych warunków życiowych. Istnieją np. kraby słodkowodne oraz słonowodne a nawet takie, które żyją w estuariach, czyli w środowisku gdzie woda słodka miesza się ze słoną (np. ujścia rzek). Dodatkowo pewne gatunki mają specyfikę wodno-lądową i wówczas trzyma się je w akwaterrariach natomiast inne są typowo wodne i takie powinny być w typowych akwariach. A więc rzeczą kluczową jest wstępne określenie specyfiki danego gatunku kraba i dopiero później nakreślenie mu warunków, które należy przygotować w miejscu przeznaczonym do jego życia.

Jakiej wielkości powinno być akwarium / akwaterrarium?

Można użyć tutaj zasady następującego przelicznika: dla krabów wodno-lądowych - mnożymy maksymalną wielkość dorosłego kraba z danego gatunku przez cyfrę 8 (w przypadku jednej sztuki) lub 12 w przypadku dwóch sztuk albo też przez 16 przy kilku sztukach. Czyli jeżeli nasz krab dorasta do 10 cm wielkości (w najszerszym miejscu) to minimalne akwaterrarium powinno mieć długość 80 cm (w przypadku standardowych prostokątnych akwariów lub kostek). Gdybyśmy chcieli mieć 2 kraby o tej wielkości to minimalnie zbiornik powinien mieć długość 120 cm, natomiast przy kilku sztukach - minimum 160 cm. Są to przeliczniki bardzo umowne i zapewne przy niektórych bardzo agresywnych gatunkach mogą się okazać jednak nieprecyzyjne. W przypadku krabów typowo wodnych ich zagęszczenie może być nieco większe.

Jakie proporcje lądu i wody powinny mieć akwaterraria?

Kraby wodno-lądowe spędzają swój czas zarówno w wodzie jak i na lądzie. Przyjęło się, że proporcje powierzchni części lądowej i wodnej zwykle organizuje się według poniższej tabeli:

 

 SPECYFIKA DANEGO GATUNKU KRABÓW  POWIERZCHNIA LĄDU  POWIERZCHNIA WODY
KRABY, KTÓRE WIĘCEJ CZASU PRZEBYWAJĄ NA LĄDZIE  2/3  1/3
 KRABY, KTÓRE W RÓWNEJ MIERZE PRZEBYWAJĄ NA LĄDZIE I W WODZIE  1/2  1/2
 KRABY, KTÓRE WIĘCEJ CZASU PRZEBYWAJĄ W WODZIE  1/3  2/3

 

krab 513

Jednym z bardziej popularnych krabów jest wodno-lądowy krab tęczowy i jego pokrewne gatunki.

Jaki sprzęt jest niezbędny w akwariach i akwaterrariach?

Większość krabów pochodzi z ciepłych terenów subtropikalnych i tropikalnych, gdzie temperatura nie spada poniżej 20°C a niekiedy nawet poniżej 22°C. Są także gatunki ze strefy klimatu śródziemnomorskiego, które okresowo znoszą temperaturę wody spadającą nawet do 15-16°C. Jednak wszystkie gatunki krabów, które trzyma się w domowych warunkach wymagają zanurzalnej grzałki, podgrzewającej wodę wyposażonej w termostat, który stale utrzymuje wodę w ustawionej temperaturze (dotyczy to zarówno akwariów jak i akwaterrariów). Grzałka jest konieczna ponieważ nie trzyma się tych zwierząt w skrajnych warunkach i prawidłowa temperatura wody powinna wynosić z reguły 23-26°C. Drugim ważnym sprzętem jest oświetlenie. W akwariach wystarczy jakakolwiek lampa - może to być zwykła budżetowa ledowa lampa o niewielkiej mocy. Natomiast w akwaterrariach z częścią lądową powinno być zamontowane oświetlenie emitujące ciepło, aby krab mógł się w nim wygrzewać na lądzie w razie potrzeby. Kolejnym ważnym sprzętem jest filtr do wody. W przypadku akwaterrariów część wodna powinna być wyposażona w filtr mechaniczny, który będzie utrzymywać stan wody w dobrej jakości i czystości. Do typowych akwariów, które całkowicie są wypełnione wodą mamy natomiast ogromny wybór filtrów. Można użyć filtracji opartej o kanister (filtr kubełkowy), kaskadę, filtr wewnętrzny, sump. Nie zaleca się stosowania filtra z odsłoniętą gąbką (filtr hamburski, U-jet czy inny gąbkowy oparty o brzęczyk). Takie filtry prawie zawsze z czasem mają pociętą gąbkę na drobne kawałki przez szczypce kraba.

krab 730

Okaz z Morza Śródziemnego.

Pokrywa akwariowa - czy konieczna?

W większości przypadków jej obecność jest konieczna. Kraby doskonale się wspinają po kablach i po sprzętach często bywając mistrzami ucieczek nawet przez niewielkie szczeliny. Dobrym rozwiązaniem będzie szyba nakrywowa z grubszego szkła by krab nie był w stanie jej unieść (podważyć) swoim ciężarem ciała. Może to być również pokrywa akwariowa zintegrowana z oświetleniem lub własna konstrukcja ramowa np. z siatką budowlaną. W linku poniżej znajduje się artykuł mówiący o tym jak taką obudowę zaplanować i wykonać:

Kliknij, aby przejść do opisu pokrywy - korony.

Najczęściej kraby, które wydostają się z akwariów to wszelakie osobniki wodno-lądowe oraz wodne słodkowodne. W przypadku typowych słonowodnych krabów wodnych ucieczki prawie nie występują, ponieważ akurat te kraby są zwykle zwierzętami rafowymi i ląd dla nich jest jedynym środowiskiem życiowym (te kraby unikają górnych partii wody w zbiorniku). 

Zobacz także:

Artykuł - co zrobić w sytuacji, gdy krab ucieknie z akwarium (kliknij, aby przejść)

Urządzanie krabarium - czyli słowo o dekoracjach.

Należy zwrócić uwagę na to w jakich warunkach naturalnych żyje dany gatunek kraba. Jeżeli jest to wodno-lądowy gatunek żyjący na styku morza i plaży to dobrą aranżacja dla niego będzie stworzenie piaszczystej plaży, na której powinno się znaleźć to co zazwyczaj jest w jego naturalnym obszarze bytowania - np. kawałek drewna, skorupa kokosa, kilka kamyków tworzących kryjówkę. Natomiast jeżeli dany krab żyje w naturze na skałkach i nie kopie on w podłożu to nie ma sensu stwarzać mu plaży - wówczas ląd mogą tworzyć kamienie wystające z wody, po których krab będzie się wspinać. Z kolei jeżeli krab żyje w środowisku namorzynowym to jego odwzorowanym środowiskiem powinny być masy drewna, gałęzi i konarów, które wystają z wody być może w połączeniu z lądem żwirowym lub piaszczystym. Taki krab będzie sporo czasu przesiadywać na lądzie na kawałkach konarów. Gatunki akwariowe typowo wodne zazwyczaj żyją w otoczeniu skał, koralowców lub makroglonów.

krab 679

Krab wodny (słonowodny) żyjący w otoczeniu koralowców.

Przed zakupem należy dokładnie przygotować się do posiadania krabów czytając informacje na temat środowiska życiowego interesującego nas gatunku i wziąć to wiedzę pod uwagę podczas tworzenia miejsca dla tych zwierząt. Pamiętać również należy o tym, aby w przypadku trzymania dwóch lub więcej krabów powydzielać im terytoria, które będą od siebie w pewien sposób odseparowane i do tego wyposażone w różne kryjówki, tak aby kraby mogły przez pewien czas być dla siebie nie widoczne i zaznać chwile odpoczynku. W przypadku sztucznych dekoracji można polecić ozdoby, które mogą pełnić miejsce kryjówek jak ceramiczny dzban, gliniana grota itp. Odradza się natomiast rośliny sztuczne oraz żywe, ponieważ kraby z pewnością je zniszczą i potną na małe części. Żywa roślinność szybko stanie się pokarmem natomiast sztuczna zostanie zamieniona w śmieci.

krab 280

Krab wodno-lądowy, gatunek kopiący jamy w piasku 

Kraby kopiące na lądzie powinny mieć możliwość wykopania sobie jamy. Dlatego należy zaplanować w części lądowej odpowiednio grubą warstwę podłoża. Wykopana jama nie będzie się zapadać gdy piasek będzie zmieszany ze żwirem i zwilżony wodą. Ponadto żeby piasek na styku lądu i wody się nie rozpływał powinien być szczelnie odgrodzony kamieniami i żwirem. Dobrym posunięciem jest wklejenie paska szyby lub kawałka pleksy na silikon akwarystyczny. Wyznaczy to nam linię separującą ląd oraz wodę i jednocześnie dobrze zabezpieczy plażę przed rozpadaniem. Konstrukcję tą można następnie zamaskować kamieniami.

Jak karmić kraby?

Większość krabów jest wszystkożerna i nie są to zwierzęta wybredne. Warto jednak zaznajomić się z tym - z jakim pokarmem ma styczność wybrany przez nas gatunek kraba w przyrodzie. Dodatkowo warto także uwzględnić w diecie tych zwierząt kość mątwy oraz skorupiaki - np. krewetki, których skład wzbogaci dietę naszego kraba w cenne składniki mineralne konieczne do prawidłowego wybudowania pancerza (zwłaszcza po okresie wylinki, która odbywa się co pewien czas). Z pokarmów mrożonych można wprowadzić do diety owoce morza, filety rybne czy stynkę. Natomiast z pożywienia roślinnego - niektóre warzywa i owoce oraz makroglony. Kraby lubują się także w mięsie ślimaków (można podawać lądowe ślimaki muszlowe) i czasami także dżdżownice. Pokarmy sztuczne - tzw. suche paszowe powinny stanowić zdecydowanie mniejszą część ich diety lub powinny być całkowicie z niej wyeliminowane.

krab 490

Krab spożywający makroglony.

Jakie towarzystwo dla kraba?

Najlepsza odpowiedź brzmi - żadne. Wszelkiego rodzaju płazy, ryby, ślimaki i krewetki będą prędzej czy później upolowane i staną się pożywieniem (nie dotyczy to najmniejszych mikro krabów słodkowodnych oraz małych gatunków słonowodnych). Rzeczą, którą trzeba także jasno zaznaczyć jest to, że nie powinno się łączyć różnych gatunków krabów w jednym akwaterrarium. Poszczególne gatunki będą dążyć do eliminacji innych. W zasadzie jedynym wyjątkiem, gdy łączy się różne kraby ze sobą są słonowodne akwaria rafowe. Jednak wówczas także należy to robić z pewnym zamysłem - kraby powinny być w podobnej wielkości i o podobnym temperamencie. 

Jakie są typowe zachowania krabów?

Wbrew pozorom kraby to organizmy bardzo inteligentne. Potrafią się przyzwyczajać do swojego hodowcy. Jednocześnie są zwierzętami w większości bardzo brutalnymi. Potrafią zabić współtowarzysza lub poważnie go uszkodzić. Jest to zachowanie u tych zwierząt zupełnie normalne. W akwariach i akwaterrariach należy jednak minimalizować ich agresje ze względu na małą powierzchnię do życia. W naturze słabszy krab ucieknie przed większym, silniejszym osobnikiem natomiast w akwarium nie ma on takiej możliwości - stąd powinien mieć on opcję znalezienia kryjówki dla siebie. Takie miejsca są także szczególnie ważne dla krabów, które świeżo przeszły wylinkę i potrzebują kilku dni spoczynku by okrzepnąć.

Niektórych gatunków nie można trzymać w parach ponieważ samce są zbyt agresywne i może to doprowadzić do zabicia samicy - w takiej sytuacji kraby te trzyma się w haremach (jeden samiec i np. 3 samice). Duża liczba gatunków mimo, że występuje licznie i żyje w grupach to wydziela sobie swoje własne terytoria, których zaciekle broni przed innymi krabami. Dlatego trzymając grupkę tych zwierząt należy zapewnić im odpowiednio dużą powierzchnie do życia. Niektóre gatunki można trzymać pojedynczo jak np. kraba tęczowego - wtedy odpadają nam problemy związane z agresją między osobniczą. Inne gatunki natomiast pomimo dużej agresji bardzo źle czują się w samotności. Tutaj ponownie rzeczą najważniejszą jest zdobycie informacji o wybranym przez nas gatunku - o jego zwyczajach i wymaganiach.

krab 599

Słowo o krabach pustelnikach.

Osobną kategorię tych zwierząt tworzą kraby pustelniki. Są to kraby, które żyją w muszlach mięczaków (głównie ślimaków morskich) nosząc je stale na swoim tułowiu. Krabom tym należy zapewnić dostęp do pustych muszli - inaczej będą stale toczyć o nie walki. Ponadto muszle te muszą być w różnym rozmiarze, ponieważ wraz ze wzrostem kraby będą je zmieniać na większe. Na jednego osobnika powinno przypadać nawet 5-8 sztuk pustych muszli.

krab pustelnik 58

Krab pustelnik.

Co z rozrodem?

Niektóre gatunki rozmnażają się w akwariach. Po kopulacji samica zapłodnione jaja chroni i nosi ze sobą pod odwłokiem aż do wylęgu. U pewnych gatunków krabów dodatkowo zaszywa się ona w jamie lub w grocie na czas inkubacji jaj. Po wykluciu istnieje niekiedy możliwość odchowania niektórych sztuk ale w osobnym zbiorniku. Ponieważ mały krab, który będzie przemykać wśród dorosłych osobników może zostać skonsumowany przez swoich rodziców lub inne większe osobniki.

 
Zgoda na pliki cookie i przetwarzanie danych

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.