Koralowce z rodziny pseudogorgonii w naturze spotyka się w Indopacyfiku. Tworzą one bardzo bogatą grupę klikuset gatunków, która nie jest zbyt dobrze poznana i wiele gatunków zapewne jest jeszcze do odkrycia. Jest to miękki koral, który jest uważany za łatwego w utrzymaniu w sam raz dla początkujących akwarystów morskich. Łatwo go rozmnażać poprzez podział, obcinając kawałek takiego korala – uzyskuje się szczepkę, która po przyczepieniu czy przyklejeniu do podłoża lub skałki może samodzielnie rosnąć.
Pseudogorgonie rosną w kształcie przypominającym gałęzie i potrafią uzyskiwać dosyć pokaźne rozmiary. Występują w różnej kolorystyce - Jednak są to korale, które nie mają twardego szkieletu i nie da się ich połamać w palcach, a bynajmniej dosyć ciężko to zrobić, ponieważ są one bardzo elastyczne. Lubią silniejszy prąd wody i średnie lub słabsze światło. Wiele z nich lubi zacienione miejsca w akwarium.
Istnieją psedogorgonie, które odżywiają się dzięki światłu z udziałem symbiotycznych glonów, czyli tzw. zooksanteli, ale jest też grupa, którą należy dokarmiać pokarmami dla koralowców. Jak sprawdzić – który typ posiadamy? Otóż koral, który wymaga dokarmiania, a nie będzie karmiony – będzie poprostu marniał. I to będzie oznaczać, że należy wprowadzić sztuczne karmienie. Natomiast ten nie wymagający karmienia, będzie rósł dobrze bez dokarmiania.
Pseudogorgonie występują w wielu wariantach kolorystycznych – są beżowe, pomarańczowe, różowe, fioletowe, brązowe czy kremowe. Akurat te najbardziej pospolite mają kolor różowy.
Zobacz także: