Nazwa: pleśń (potoczna nazwa ogólna).

Wygląd: białawy nalot, raczej twardy, niekiedy w odcieniu żółtym lub szarym. Często przypomina cienką warstwę białego sera. Pleśnie o charakterze pierzastym, przypominające watę zdarzają się dużo rzadziej w akwariach. 

Przyczyna wystąpienia: obecność pleśni zwykle jest związana z wprowadzaniem drewna do akwariów. Pleśń dotyczy wszystkich gatunków drewna. Zwykle pojawia się ona na drzewie podgnitym, zbutwiałym i mokrym. Nie przechodzi na rośliny.

Zwalczanie: najczęściej usuwa się ją mechanicznie odsysając ją lub usuwając szczoteczką do zębów. Ryba jej z reguły nie zjadają. Najlepiej jest ją wyeliminować poprzez wygotowanie korzenia lub ewentualne solidne sparzenie wrzątkiem. Niektóre gatunki pleśni są toksyczne.

Zapobieganie: podczas wprowadzania drewna z natury należy je dokładnie spreparować. usunąć gnijące części, wygotować i wymoczyć w środkach odkażających.

Zobacz także:

Artykuł - jak preparować drewno (kliknij, aby przejść)

Uwagi: pleśnie nie są glonami lecz grzybami. Często są mylone ze śluzowcami, które w odróżnieniu od pleśni są często przeźroczyste i mają formę glutowatą. Niekiedy śluzowce mogą występować wspólnie z pleśnią.

Zobacz także:

Artykuł o śluzowcach (kliknij, aby przejść)

W powyższym opisie brakuje zdjęcia. Pracujemy nad tym. Jeżeli chcesz nam pomóc i udostępnić swoje zdjęcie omawianego tutaj tematu to prosimy o kontakt mailowy na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Warunek konieczny - musisz być autorem / autorką fotografii.

Design by: www.diablodesign.eu