Nazwa: film bakteryjny, film białkowy, kożuch białkowy

Wygląd: tworzy się na powierzchni w postaci cienkiej warstwy tłustego osadu / kożucha / mazi koloru białego, szarego lub żółtawego. Jest to mieszanina substancji białkowych i tłuszczowych, której towarzyszą bakterie. 

Przyczyna wystąpienia: może być to jeden czynnik lub kombinacja kilku wymienionych czynników: nieodpowiednia filtracja, przekarmianie ryb, zbyt duża obsada, zbyt mały ruch tafli wody.

Zwalczanie: najprościej zbiera się ten osad przy pomocy szklanki lub papierowym ręcznikiem ale usuwanie ręczne jest rozwiązaniem na krótką metę. Przy tych zabiegach niestety kożuch zwykle jednak powraca już po kilku godzinach. Najlepszą mechaniczną metodą zwalczania jest użycie skimmera służącego do oczyszczania tafli wody. Skimmery występują w dwóch typach. Pierwszy jest osobnym urządzeniem, który zaciąga film i przepuszcza go przez gąbkę. Drugi typ skimmerów jest zazwyczaj w formie dodatkowej rurki zasysającej, która czasami występuje jako dodatek do filtrów kubełkowych. Wówczas zasysany film wtłaczany jest do filtra zewnętrznego i przepuszczany przez jego wkłady. Natomiast najlepszą naturalną metodą zwalczania jest posiadanie ryb, które z chęcią pożywią się tzw. filmem bakteryjnym - są to głównie molinezje ostrouste i gupiki pawie oczko (w mniejszym stopniu również inne ryby jajożyworodne).

Kliknij, aby przejść do opisu gupika

Kliknij, aby przejść do opisu molinezji

Zapobieganie: należy zadbać o ruch tafli wody ustawiając wylot filtra w taki sposób aby powierzchnia wody falowała. Ewentualnie użyć deszczownicy lub cyrkulatora. Po za tym nie przekarmiać ryb i nie przerybiać zbiornika. Zadbać o filtracje, dobierając filtr o właściwym przepływie wody i odpowiedniej pojemności. Karmiąc świeżymi warzywami lub owocami (ogórek, cukinia, kabaczek, banan, mango, melon itp.) pilnować aby wszystko zostało w miarę szybko zjedzone. Nie dojedzone kawałki powinny być wyciągnięte ze zbiornika ponieważ również będą się przyczyniać do powstawania osadu na powierzchni.

Kliknij, aby włączyć film - jak ustawić ruch wody w akwarium

Uwagi: film białkowy jest dosyć niebezpieczny, ponieważ odcina dostęp tlenu do akwarium i może doprowadzić do przyduchy a nawet śmierci bardziej wrażliwych organizmów jak np. krewetki czy narybek.

W powyższym opisie brakuje zdjęcia. Pracujemy nad tym. Jeżeli chcesz nam pomóc i udostępnić swoje zdjęcie omawianego tutaj tematu to prosimy o kontakt mailowy na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Warunek konieczny - musisz być autorem / autorką fotografii.

Design by: www.diablodesign.eu