krasnorosty 59

Zdjęcie: Tommy Aquario, krzaczki krasnorostów na czyściku magnetycznym.

Nazwa: Rhodophyta (potocznie w obiegu krasnorosty lub szantarsje)

Wygląd: kształtu pędzelkowatego o długości zazwyczaj do 5 mm (maksymalnie 10 mm) koloru zwykle rudego, bordowego, brązowego a niekiedy nawet czarnego. Porastają rośliny, kamienie, podłoże, korzenie, sprzęt akwariowy, rzadko szyby zbiornika. Rośnie w kępkach o gęstej, pierzastej strukturze. Często mylony z Compsopogonem, który ma dłuższe i grubsze włosy, zwykle poskręcane i często przezroczyste. Krasnorosty raczej są kojarzone z akwariami słodkowodnymi (w zbiornikach morskich są rzadkie).

Przyczyna wystąpienia: krasnorosty lepiej rosną w wodzie twardej, lubią mocniejszy przepływ wody. Przyczyną jest bardzo ogólnikowo nieprawidłowy skład wody.

Aby sprawdzić prawidłowe stosunki pierwiastków w akwarium słodkowodnym - kliknij tutaj.

Aby sprawdzić prawidłowe stosunki pierwiastków w akwarium morskim - kliknij tutaj.

Zwalczanie: usuwanie mechaniczne jest bezcelowe i nie daje efektów. Najwłaściwsze w akwariach słodkowodnych wydaje się ostrzykiwanie krasnorostów strzykawką napełnioną preparatem karbo lub wodą utlenioną. Na drugi dzień należy wykonać dużą podmianę wody. Czynność aplikacji substancji niszczącej glony wraz z podmianą wody w kolejnym dniu należy powtórzyć kilka razy.

Zapobieganie: należy dążyć do prawidłowych stosunków makro i mikroelementów względem siebie. Dodatkowo trzeba pilnować cyklicznych podmian wody. Nie grzebać w podłożu, nie przekarmiać ryb i wstrzymać na pewien czas nawożenie roślin. Dobre efekty przynosi regularne stosowanie preparatu karbo oraz co pewien czas odkażanie akwarium za pomocą nadmanganianu potasu. Istnieją również zwierzęta, które żywią się młodymi krasnorostami - w akwariach słodkowodnych są to kosiarki (Crossocheilus oblongus), natomiast w akwariach morskich salariasy (np. Salarias fasciatus).

Uwagi: bardzo uporczywy glon, ciężki do usuwania i całkowitego wytępienia. Krasnorosty te są też określane nazwą - szantarsje.

W powyższym opisie brakuje zdjęcia. Pracujemy nad tym. Jeżeli chcesz nam pomóc i udostępnić swoje zdjęcie omawianego tutaj tematu to prosimy o kontakt mailowy na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Warunek konieczny - musisz być autorem / autorką fotografii.

Zobacz także:

Artykuł o zapobieganiu glonom w akwariach (kliknij, aby przejść)

Design by: www.diablodesign.eu