Najlepszą formą wiedzy w akwarystyce jest dobra książka. Dlatego gorąco polecam wszystkim, aby to od niej właśnie zaczynać zdobywanie akwarystycznej wiedzy. Na rynku jest wiele literatury zwłaszcza dla początkujących. W zasadzie każda książka akwarystyczna będzie dobra na start, ponieważ będzie poszerzać naz zasób wiedzy. Osobiście - szczególnie polecam Wam polskie pozycje. Kupując książki polskich autorów, wspieracie naszą polską akwarystykę. Oczywiście w wielu wypadkach trzeba sięgać także i do zagranicznych pozycji, ponieważ nie ma odpowiedników polskich autorów. Jednak wybór wśród naszych rodzimych autorów jest całkiem spory. Dodatkowo nasza polska literatura akwarystyczna w żadnym wypadku nie odbiega merytoryką od zagranicznych publikacji.
Na co należy zwróćić uwagę podczas zakupu książek akwarystycznych?
Bardzo istotne jest to, aby książka była w miarę świeża, to znaczy nie starsza niż 10-15 lat. Akwarystyka bardzo szybko się zmienia, wchodzą nowe technologie i nowe techniki hodowli. Dochodzą nowe gatunki ryb oraz nowe odmiany. Warto być na bieżąco. Kiedy czytam książki, z nieodległych przecież lat 90-tych to mam wrażenie, jakby niektóre wiadomości z tych pozycji dzieliła od obecnych czasów co najmniej jedna epoka. Oczywiście pewna podstawowa wiedza z zakresu akwarystyki jest co prawda nie zmienna ale naprawdę sporo potrafi się pozmieniać w ciągu zaledwie 10ciu lat.
Pierwsza książka, którą chciałem polecić osobom początkującym to...
"Jak założyć akwarium", Joanna i Paweł Zarzyńscy, Warszawa 2018 (wydanie II), stron 48.
Pozycja ta jest dosyć krótka i zwięzła. Szczególnie polecam ją osobom, które nie mają jeszcze żadnego pojęcia w akwarystyce, a chciałyby zacząć od czegoś prostego i lekkiego. Porusza absolutne podstawy akwarystyki słodkowodnej. Jest to książka budżetowa, którą udało się wzbogacić w zdjęcia sprzętu i ryb. Cena jest bardzo niska. Nadaje się nie tylko dla dorosłych ale także i dla dzieci. Pozycja ta była już wcześniej znana na rynku, obecnie wznowiono wydanie (pojawiło się wydanie II), więc można ją uznać za aktualną.
"Akwarystyka", Barbara Tittenbrun-Jazienicka, 2012, stron 64.
Bardzo skrótowa pozycja dla początkujących. Książka opatrzona w dużą ilość zdjęć. Jednak przez fachowców nie jest polecana na start ze względu na sporą ilość błędów i zbytnie uogólnienie.
"Akwarium od podstaw", Joanna i Paweł Zarzyńscy, 2007, stron 92.
Trochę bardziej rozbudowana książka niż poprzednia pozycja Zarzyńskich, jednak wciąż traktująca bardziej ogólnie podstawy akwarystyczne dla nowicjuszy.
"Akwarium towarzyskie", Krzysztof Teisseyre, 2006, stron 248
.
Również budżetowa książka, aczkolwiek nieco bardziej wchodząca w szczegóły. Również dobra pozycja dla osób początkujących.
"Akwarium. Kompendium dla początkujących i zaawansowanych", Paweł Czapczyk, Warszawa 2014, stron 262.
Ta książka doskonale i bardziej szczegółowo opisuje procesy zachodzące w zbiornikach akwariowych. Zaletą tej pozycji jest to, że została ona napisana w miarę niedawno, co oznacza że jest w tym momencie jedną z najbardziej aktualnych książek akwarystycznych dla początkujących. Obecnie jest ona niedostępna (cały nakład został sprzedany i obecnie nie jest planowane wznowienie druku). Można jej jednak poszukać w antykwariatach i na aukcjach używanych książek w internecie.
"Akwarium moja pasja", Paweł Zarzyński, 2020, stron 272.
Jest to już III wydanie książki dobrze znanej na rynku akwarystycznym w Polsce, któe zostało zaktualizowane i uzupełnione. Książka jest w zasadzie rozbudowanym poradnikiem do akwarystyki. Autor dzieli się swoim bogatym doświadczeniem. Książkę pod względem ilości wiedzy można porównać do Kompendium Pawła Czapczyka. Pozycja ta zawiera także wiele osobistych wspomnień i anegdot autora.
"Atlas ryb akwariowych", Maja Prusińska, Warszawa 2016, stron 192.
W zbiorze każdego akwarysty nie może zabraknąć atlasu ryb akwariowych. Ta bardzo bogato wyposażona w dobrej jakości zdjęcia książka przedstawia 150 gatunków ryb słodkowodnych, popularnych na polskim rynku akwarystycznym. Opisy są raczej bardzo ogólne i dosyć skromne, ale nie wątpliwie książkę tą mogę z czystym sercem polecić zwłaszcza osobom początkującym w akwarystyce. Na uwagę zasługuje jakość tego wydania - zdjęcia na bardzo wysokiej jakości papierze, całość w twardej oprawie i za niewielkie pieniądze.
"Encyklopedia ryby akwariowe", Hubert Zientek, 2013, stron 192.
Jest to typowy atlas ryb akwariowych. Autor opisuje blisko 90 gatunków ryb w sposób encyklopedyczny. Przedstawione gatunki są głównie popularnymi i ogólno dostępnymi rybami na polskim rynku. Opisy są nieco bardziej rozbudowane niż w atlasie Maji Prusińskiej, jednak pozycja Zientka jest tak naprawdę również książką dla początkujących akwarystów.
"Choroby słodkowodnych ryb akwariowych - praktyczny przewodnik", Radosław Bednarczuk.
Dobrze jest posiadać także jakąkolwiek książkę o tematyce chorób ryb akwariowych i ich leczenia. Pozycja Radosława Bednarczuka jest bardziej ogólną książką w tym zakresie. Opisano tu najczęściej występujące schorzenia. Dobra pozycja do wprowadzenia w tą tematykę, zwłaszcza dla osób początkujących w akwarystycznym hobby.
Autor: Tommy Aquario