Długość: ok. 1 809 km.
Powierzchnia dorzecza: ok. 322 000 km².
Strefa klimatyczna: subarktyczna i umiarkowana kontynentalna.
Największe dopływy: Usa, Iżma, Kolwa.
Największe miasta: Troicko-Pieczorsk, Peczorę, Narjan-Mar.
Państwa w kolejności od źródła do zlewni: Rosja.
Kontynent: Europa.
Rzeka Peczora wypływa z południowego Uralu a następnie płynie w kierunku północnym, wpływając do Morza Barentsa. Jest jednym z ważniejszych cieków wodnych Półwyspu Kolskiego, stanowiąc istotny element hydrologiczny tej części Rosji. Peczora jest rzeką o zmiennym charakterze hydrologicznym – w górnym biegu płynie przez liczne jeziora i bagna, natomiast w dolnym biegu rzeka staje się szersza i głębsza, rozlewając się w delcie przed ujściem do morza. Jej wody są chłodne i charakteryzują się niską temperaturą, nawet latem a dolny bieg rzeki zamarza na okres 8 miesięcy w roku. Woda w rzece Peczora jest stosunkowo czysta i dobrze dotleniona, co sprzyja bogatemu ekosystemowi wodnemu, mimo trudnych warunków klimatycznych.
Rzeka pełni istotną rolę w transporcie wodnym, zwłaszcza w rejonie Komi, choć żeglowność jest ograniczona przez liczne przeszkody, takie jak kamieniste dno, mielizny i niskie mosty.
W dorzeczu Peczory można spotkać liczne gatunki ryb, w tym troć wędrowną (Salmo trutta trutta), łososia (Salmo salar) i pstrąga potokowego (Salmo trutta fario), które stanowią ważne źródło pożywienia i dochodów lokalnych społeczności. Peczora jest również ważna dla przemysłu leśnego, gdyż odbywa się korytem rzeki spływ drewna.