Zdjęcie: Tommy Aquario, Rafa koralowa - Sharm El Sheikh, Egipt.
Rafy koralowe widziane na żywo budzą zachwyt. Dla każdego akwarysty zobaczenie rafy koralowej na własne oczy to nie tylko niezwykłe doświadczenie, które pozwala na zrozumienie i docenienie naturalnego środowiska jego podwodnych podopiecznych ale jest to także głębokie przeżycie, które warto poczuć.
Choć rafy pokazują swoje piękno nie tylko typowym akwarystom to szczególne znaczenie mają one dla akwarystów morskich. Obserwowanie rafy w jej naturalnym stanie dostarcza inspiracji do aranżacji własnego akwarium, a także pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i potrzeb morskich organizmów. Widok żywych raf jest również przypomnieniem o konieczności ochrony środowiska naturalnego. To doświadczenie może także wzmocnić pasję do akwarystyki morskiej i zachęcić do dalszego pogłębiania wiedzy i dbałości o morskie akwaria.
Zdjęcie z nagłówka wykonałem własnoręcznie w Sharm El Sheikh. Choć nie jest ono zbyt wyraźne, kolorowe i doświetlone to jednak jest moje własne i zapewne będzie pamiątką na całe życie. Używałem zwykłego prostego telefonu, który nawet nie był wodoodporny. Wymagał plastikowej torby aby się nie zamoczyć - stąd widać refleksy, odbicia i rysy. Jednak nie jest to dla mnie istotne - bo zobaczyłem to wszystko na własne oczy...
Gdzie na rafy?
Rafy koralowe występują w różnych rejonach świata - najczęściej bardzo oddalonych jak na wodach Kenii, Tanzanii, Madagaskaru, wokół południowych Indii oraz Cejlonu, przy wybrzeżach Północnej Australii, na wodach Malezji, Indonezji, Filipin, Papui Nowej Gwinei, Tajwanu, południowej Tajlandii, na wysepkach Pacyfiku, wokół Hawajów oraz na Kubie i wokół wysp Morza Karaibskiego. Jest jednak jeden wyjątek, gdzie do raf mamy relatywnie blisko - jest to Egipt. Rafy występują tam w Morzu Czerwonym. Samolot z Polski leci około 4-5 godzin co nie jest nazbyt długą i męczącą podróżą.
Egipt - miejscówki z rafą.
W zasadzie w Egipcie występują trzy destynacje, które są bardzo dobrze skomunikowane z Europą i z Polską - są to Hurghada, Sharm El Sheikh oraz Marsa Alam. Dwie pierwsze miejscowości położone są w północnej części Morza Czerwonego - Hurghada przy zachodniej części wejścia do Zatoki Sueskiej natomiast Sharm El Sheik na półwyspie Synaj przy wejściu do Zatoki Akaba. Z kolei Marsa Alam położony jest w południowym Egipcie na zachodnim brzegu Morza Czerwonego.
Hurghada
Niestety w tym miejscu wiele raf uległo wymarciu i prezentuje duże skupiska szkieletów - zwłaszcza w okolicach portu czy nadbrzeżnych hoteli. Spory wpływ na to ma nie tylko produkcja zanieczyszczeń z samego miasta i wszechobecne śmieci w wodzie ale również spory ruch transportu morskiego, który kieruje się w kierunku Kanału Sueskiego - głównego szlaku handlowego między Europą a Azją. Mało jest już tam miejsc do snorkowania czy nurkowania z typową maską i rurką ale nadal jest sporo miejsc do nurkowania z butlą. Najlepsze miejsca do oglądania podwodnego świata w Hurghadzie to:
Elphinstone Reef: bardzo popularne miejsce do nurkowania, z bogatą fauną i florą.
Sha'ab Abu Nuhas: znane z wraków statków i bogatej fauny.
Gota Abu Ramada: popularne miejsce do nurkowania, którym jest de facto chroniony park.
Sharm El Sheikh
Rafy przybrzeżne są tu w znacznie lepszym stanie niż w Hurghadzie, jednak problemem jest mało miejsc do snorkowania z uwagi na specyficzny układ brzegu, gdzie klif wcina się od razu wprost do morza, dlatego najczęściej można oglądać jedynie grań w postaci pionowej ściany, która schodzi na głębokość 20, 30 czy 40 m. Przy niej żyją koralowce i ryby ale pod nią widać jedynie granatową otchłań. W zasadzie jedyną miejscówką z płytkimi rafami jest okolica słynnej Farsha Cafe.
Zdjęcie: Tommy Aquario, Farsha - popularne miejsce nurkowe z płytką rafą i pomostami.
Można się jednak także udać do okolicznego miasta hotelowego Dahab, gdzie również jest kilka ciekawych miejsc rafowych. Natomiast okolice Sharm El Sheikh oferują również nieznacznie oddalone od miasta rafy takie jak:
Ras Mohammed National Park: jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania w Egipcie (również snorkowego). Rafy są w dobrym stanie, bogate w różnorodne gatunki koralowców i ryb. Park jest chroniony, co pomaga w zachowaniu jego piękna.
Thistlegorm: wrak statku z czasów II wojny światowej, który stał się domem dla różnorodnych gatunków ryb i koralowców. Rafy są tam w miarę dobrym stanie.
Shark Reef: bardzo popularne miejsce do nurkowania, z bogatą fauną i florą.
Yolanda Reef: kultowe miejsce dla nurków z butlą, z pięknymi koralowcami i bogatą fauną.
Marsa Alam
To miasto oferuje najlepsze rafy koralowe do amatorskiego snorkowania, płytkie o bezpłatnym wstępie w odróżnieniu do dwóch pierwszych destynacji. Większość hoteli przylega wprost do brzegu i ma pomosty wcinające się w morze, skąd można łatwo podziwiać podwodne życie bez konieczności użytkowania butli. Rafy te są płytkie i łatwo dostępne oraz jednocześnie w najlepszym stanie, gdyż są zlokalizowane w dużej odległości od żeglugi sueskiej. Jednak Marsa Alam jest destynacją ubogą turystycznie - gdyż w zasadzie nie ma tam typowego miasta a jedynie same hotele. Można tu jedynie nurkować lub pojechać na pustynię i w zasadzie nie ma już innych atrakcji. Mimo to warto wspomnieć podwodne miejsca takie jak:
St. John's Reef: bardzo popularne miejsce do nurkowania, z bogatą fauną i florą.
Sha'ab Marsa Alam: popularne miejsce do nurkowania.
Sha'ab Abu Dom: bardzo popularne miejsce do nurkowania, z ciekawą fauną i florą.
Snorkowanie a nurkowanie z butlą
Na temat snorkowania na naszym portalu ukazał się już jakiś czas temu osobny artykuł, więc nie ma sensu powtarzać tych informacji. Link do niego zamieszczony jest poniżej:
Nurkowanie z maską i rurką - jak, gdzie, kiedy? (kliknij, aby przejść)
Natomiast nurkowanie z butlą kojarzy się głównie ze sportem zawodowym a to nie prawda. Nurkować z butlą może każdy - jak np. osoby z nadwagą a nawet nieumiejące pływać. Takie nurkowanie jest w obecności opiekuna-instruktora. Wstępny instruktarz odnośnie sprzętu i zachowania się pod wodą trwa zwykle około 30 minut i po tym czasie schodzi się już do wody. Tego typu atrakcje są bardzo licznie dostępne w Egipcie a ich koszt to około kilkadziesiąt dolarów za 20 minut wśród raf. Z reguły odbywają się one na płyciznach - do głębokości ok. 4 metrów a to w zupełności wystarcza aby w pełni oglądać przepiękne bogactwo raf.
Wpływ turystyki
Turystyka ma znaczący wpływ na rafy koralowe w Egipcie. Zwiększony ruch turystyczny prowadzi do zwiększonej produkcji śmieci i szamba co w rezultacie zanieczyszcza wodę. Turyści uszkadzają rafę, wyciągają ślimaki, rozgwiazdy czy jeżowce z wody. Mimo to, wiele miejsc jest chronionych, co pomaga w niewielkim stopniu w ochronie tych wrażliwych przestrzeni przyrody. Pamiętajmy by będąc na rafie nie dotykać zwierząt i koralowców. Niektóre ukwiały, które wyglądają jak koralowce są silnie parzące. Pewne zwierzęta jak niegroźnie wyglądające ślimaki posiadają jad w postaci silnych toksyn. Wkładanie rąk do jam może zakończyć się ugryzieniem np. mureny, gdyż ręka będzie imitować ruch zwierzęcia, którą drapieżnik może uznać za posiłek. W miejscach bardziej oddalonych mogą przebywać także rekiny. Należy również mieć świadomość by niczego z rafy nie zabierać. Podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku znalezienie choćby muszli, kamyków czy kawałków koralowca grozi bardzo wysokimi karami pieniężnymi a w niektórych przypadkach nawet aresztem. Pamiętając jednak o tym wszystkim - bezpośredni kontakt z rafą koralową umożliwia też obserwację różnorodności gatunkowej i ekosystemów, co może wpłynąć na bardziej świadome podejście do hodowli u akwarystów. I pozostają wśród nas obrazy, które na pewno pamiętać będziemy do końca życia.
Tekst: Tommy Aquario