Najmniejsze akwarium świata to niezwykłe dzieło Polaka Marcina Zająca, które zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa. Mimo tego, że fakt ten dla nas akwarystów jest raczej typową ciekawostką to warto opisać w kilku zdaniach ten niezwykły wyczyn - ale po kolei...
Marcin Zając to polski mistrz aquascapingu, pochodzący z Dobczyc koło Krakowa, który specjalizuje się w kreacji podwodnych krajobrazów w akwarystyce naturalnej. Zdobył pierwsze miejsce w Polish Aquascaping Contest 2017, uzyskując tytuł najlepszego aquascapera w kraju. W konkursie International Aquatic Plants Layout Contest (IAPLC), uznawanym za mistrzostwa świata w aquascapingu, dwukrotnie był najwyżej sklasyfikowanym Polakiem (zajął 67 miejsce w 2016 roku). Jest to więc osoba o nieprzeciętnym talencie akwarystycznym. Jego projekt - założenie akwarium o wymiarach zaledwie 28 x 16 x 20 mm, zadziwiło społeczność akwarystyczną na całym świecie, przypominając różnym środowiskom, że również Polska ma coś do powiedzenia w kwestii akwarystycznych osiągnięć. Nim pan Marcin założył ów zbiorniczek, najpierw musiał go samodzielnie wykonać. Własnoręcznie skleił go z wyciętych przez siebie cienkich tafli szkła o grubości 2 mm pozyskanych ze szklanych antyram. W takim oto akwarium umieścił żywe rośliny (drobniutkie mchy) i zaaranżował krajobraz inspirowany polskimi górami, które stworzył z okruchów kamiennych. Tak założony zbiornik został uznany za najmniejsze na świecie zaaranżowane akwarium (oczywiście bez zwierząt). Bardzo istotne znaczenie miała tu aranżacja i żywe rośliny, gdyż samo szkło napełnione wodą nie można uznać za zbiornik akwariowy w świetle zasad akwarystyki a jedynie za naczynie napełnione wodą. Mikroakwarium Marcina Zająca zachwyca nie tylko swoją miniaturową formą, ale również dbałością o detale. Czy najmniejsze akwarium świata będzie kiedyś jeszcze mniejsze? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – Marcin Zając udowodnił, że w aquascapingu nie ma rzeczy niemożliwych!
Źródło: FB Marcin Zając podczas projektu aquascaperskiego.
Marcin Zając od wielu lat zajmuje się projektowaniem aranżacji akwariowych zarówno dla klientów prywatnych, jak i obiektów komercyjnych, takich jak hotele, biura czy sklepy. Jego prace charakteryzują się przywiązaniem uwagi do detali oraz naśladowaniem naturalnych pejzaży, co przyniosło mu uznanie w środowisku akwarystycznym zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zając znany jest również ze stworzenia pierwszego na polskim rynku internetowego kursu akwarystycznego (płatnego) dostępnego na stronie warsztatmistrza.pl. Jest to platforma szkoleniowa, na której można nabyć kursy z róznych dziedzinżycia. Kurs akwarystyczny obejmuje 18 lekcji w jakości HD (łącznie 4,5 godziny materiału) i jest skierowany do osób pragnących pogłębić swoją wiedzę na temat zakładania i pielęgnacji akwarium. Uczestnicy kursu uczą się różnych aspektów nowoczesnej akwarystyki, co pozwala im na uzyskanie wiedzy do stworzenia zdrowego i estetycznego środowiska akwariowego. Wraz z ukończeniem tego kursu otrzymuje się certyfikat potwierdzający udział, który może być dodatkowym atutem podczas np. szukania pracy w sklepie zoologicznym lub akwarystycznym. Warto o tym wszystkim tutaj wspomnieć, ponieważ Marcin Zając oprócz swojego rekordu znany jest z działalności edukacyjnej mającej na celu popularyzację akwarystyki i aquascapingu, która inspiruje zarówno początkujących, jak i zaawansowanych akwarystów a takie działania również popiera portal akwarystyczny Tommyaquario.pl.
Tekst: Tommy Aquario