Długość: ok. 372 km (z głównymi dopływami – ponad 1 100 km).
Powierzchnia dorzecza: ok. 160 000 km².
Strefa klimatyczna: zwrotnikowa monsunowa.
Największe dopływy: Ping, Wang, Yom, Nan.
Największe miasta: Nakhon Sawan, Ayutthaya, Bangkok, Samut Prakan.
Państwa w kolejności od źródła do zlewni: Tajlandia.
Kontynent: Azja
Menam (Chao Phraya) to najważniejsza rzeka Tajlandii, pełniąca kluczową rolę w życiu gospodarczym, kulturowym i społecznym kraju. Powstaje z połączenia rzek Ping i Nan w Nakhon Sawan i przepływa przez centralną część Tajlandii, w tym przez stolicę – Bangkok – uchodząc do Zatoki Tajlandzkiej.
Charakterystyczną cechą Menamu jest jego ogromne znaczenie dla rolnictwa i transportu wodnego. Rzeka nawadnia rozległe niziny, umożliwiając uprawę ryżu – podstawowego składnika tajskiej diety. Wzdłuż jej biegu rozwinęły się liczne osady i miasta, z których największe to oczywiście Bangkok (stolica kraju).
Dorzecze Menamu jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Występują tu m.in. liczne gatunki ryb akwariowych jak gurami całujący (Helostoma temminckii), bocja wspaniała (Chromobotia macracanthus), danio malabarski (Devario malabaricus), brzanka sumatrzańska (Puntigrus tetrazona), sum rekini (Pangasianodon hypophthalmus), piskorz kuhla (Pangio kuhlii), gurami dwuplamisty (Trichogaster trichopterus), gurami księżycowy (Trichopodus microlepis) czy w dorzeczu mniejszych strumieni - bojownik wspaniały (Betta splendens). W wodach rzeki spotkać też można popularne gatunki krewetek i ślimaków akwariowych, np. Caridina thambipillai, Macrobrachium lanchesteri czy Filopaludina martensi.
Niestety, Menam – szczególnie w rejonie Bangkoku – boryka się z problemem zanieczyszczenia ściekami, odpadami plastikowymi i przemysłowymi, co stanowi poważne zagrożenie dla bioróżnorodności i jakości wody. Podejmowane są jednak liczne inicjatywy mające na celu ochronę zasobu wodnego.