Długość: ok. 1 143 km
Powierzchnia dorzecza: ok. 98 740 km²
Strefa klimatyczna: równikowa wilgotna
Największe dopływy: Melawi, Pawan, Embaloh, Mandai, Landak
Największe miasta: Pontianak, Sintang, Putussibau
Państwa w kolejności od źródła do zlewni: Indonezja
Kontynent: Azja
Kapuas to najdłuższa rzeka Indonezji i jedna z najdłuższych rzek wyspowych na świecie. Przepływa przez indonezyjską część wyspy Borneo – prowincję Kalimantan Zachodni. Wypływa z gór Muller i płynie w kierunku zachodnim kończąc swój bieg w Morzu Południowochińskim w okolicach miasta Pontianak, niemal dokładnie na równiku.
Brzegi rzeki są domem dla licznych społeczności lokalnych i rdzennych, które utrzymują się z rybołówstwa, transportu rzecznego oraz zbieractwa i drobnego rolnictwa. Wiele domów zbudowanych jest bezpośrednio na wodzie, a łodzie pełnią funkcję podstawowego środka komunikacji.
Kapuas i jej dorzecze są siedliskiem niesamowicie bogatej fauny i flory. Występują tu liczne gatunki ryb akwariowych, np. bocja wspaniała (Chromobotia macracanthus), gurami dwuplamisty (Trichogaster trichopterus), gurami księżycowy (Trichogaster microlepis), sum rekini (Pangasianodon hypophthalmus), a także razbora klinowa (Trigonostigma heteromorpha). Rzeka otoczona jest gęstymi lasami tropikalnymi, będącymi częścią jednych z najbardziej bioróżnorodnych ekosystemów świata.
Niestety, rzeka Kapuas zmaga się z licznymi problemami ekologicznymi. Wylesianie, nielegalne wydobycie złota oraz zanieczyszczenia pochodzące z działalności człowieka (np. ścieki, odpady plastikowe, chemikalia) stanowią poważne zagrożenie dla jej ekosystemów.