Długość: ok. 1 150 km
Powierzchnia dorzecza: ok. 298 000 km²
Strefa klimatyczna: zwrotnikowa sucha
Największe dopływy: Arghandab, Tarnak, Kajrud
Największe miasta: Kajaki, Gereshk, Lashkar Gah, Zaranj
Państwa w kolejności od źródła do zlewni: Afganistan, Iran
Kontynent: Azja
Rzeka Helmand jest najdłuższą rzeką Afganistanu i kluczowym źródłem wody dla regionów pustynnych. Wypływa z gór Hindukuszu w środkowym Afganistanie, a następnie przepływa przez południowo-zachodnią część kraju, docierając do Iranu. Kończy swój bieg w słonym jeziorze Hamun, które okresowo wysycha.
Charakterystyczną cechą rzeki Helmand jest jej znaczenie dla rolnictwa i gospodarki regionu. Wzdłuż jej biegu znajdują się liczne systemy irygacyjne, dzięki którym możliwa jest uprawa zbóż, owoców i warzyw. Mimo to rzeka zmaga się z poważnym problemem zasolenia i zmniejszającymi się zasobami wody, szczególnie w wyniku susz i zmian klimatu.
Dorzecze Helmandu jest domem dla wielu gatunków flory i fauny przystosowanych do życia w suchym klimacie. Można tu spotkać m.in. ryby karpiowate oraz sumowate. W wodach rzeki żyją również różne gatunki ślimaków, małżów wodnych, jednak ich populacje maleją w wyniku zanieczyszczenia i regulacji przepływu.
Niestety, rzeka Helmand jest również narażona na problemy związane z nadmiernym poborem wody, zanieczyszczeniem i postępującą degradacją ekosystemów.