Rzeka Eufrat / Turcja.
Długość: ok. 2 800 km.
Powierzchnia dorzecza: ok. 673 000 km².
Strefa klimatyczna: zwrotnikowa sucha, umiarkowana kontynentalna.
Największe dopływy: Balikh, Chabur, Sajur.
Największe miasta: Erzurum, Rakka, Deir az-Zor, Ar-Ramadi, Al-Kut, Nasirijja.
Państwa w kolejności od źródła do zlewni: Turcja, Syria, Irak.
Kontynent: Azja.
Rzeka Eufrat / Turcja.
Rzeka Eufrat / Turcja.
Eufrat jest jedną z najważniejszych rzek Bliskiego Wschodu (Azji Południowo-zachodniej) i jedną z dwóch wielkich rzek Mezopotamii, obok Tygrysu. Wypływa z gór Taurus w Turcji, a następnie przepływa przez Syrię i Irak płynąc w kierunku południowo-wschodnim, gdzie łączy się z Tygrysem, tworząc Szatt al-Arab, który uchodzi do Zatoki Perskiej.
Charakterystyczną cechą Eufratu jest jego historyczne i kulturowe znaczenie. Rzeka odegrała kluczową rolę w powstaniu cywilizacji sumeryjskiej, babilońskiej i asyryjskiej. W jej dolinie rozwinęło się rolnictwo dzięki systemom irygacyjnym, które umożliwiały nawadnianie pól w suchym klimacie regionu.
Rzeka Eufrat / Irak
Dorzecze Eufratu, mimo że w środkowym i dolnym biegu przepływa przez tereny pustynne jest domem dla wielu gatunków flory i fauny. Żyją tu m.in. sumy i liczne gatunki ryb karpiowatych ale najbardziej znanymi gatunkami zwierząt akwariowych z tej rzeki jest ryba Garra rufa i dobrze znany małż Corbicula fluminalis. Wzdłuż rzeki występują także plantacje palm daktylowych oraz oazy stanowiące schronienie dla zwierząt pustynnych.
Niestety, Eufrat jest również narażony na poważne zagrożenia ekologiczne, w tym nadmierną eksploatację wody (którą zatrzymuje i wykorzystuje pod rolnictwo państwo tureckie), zanieczyszczenie oraz budowę tam i zbiorników retencyjnych, które ograniczają przepływ rzeki i powodują pustynnienie terenów w dolnym biegu rzeki.