Powierzchnia: 17 000 km².
Średnia głębokość: 6 m.
Największa głębokość: 26 m.
Zasolenie: zachodnia część jeziora słodka, wschodnia słona (poziom zasolenia zależny jest od poziomu wody - im wyższy stan wody tym jest mniej zasolone).
Temperatura wody: 0°C zimą, do 28°C latem.
Największe rzeki: Ili, Karatal, Aksu, Lepsy, Ayaguz.
Największe miasta: Bałchasz, Prioziorsk, Saryszagan.
Państwo: Kazachstan.
Kontynent: Azja.
Jezioro Bałchasz to jeden z największych zbiorników wodnych Azji Środkowej, charakteryzujący się unikalnym podziałem na część zachodnią, słodkowodną, oraz wschodnią, zasoloną. Ma długość około 605 km, a jego szerokość waha się od 9 do 74 km. Położone jest w regionie stepowo-pustynnym, przez co jest narażone na parowanie i stopniowe zmniejszanie poziomu wody. Jednocześnie jest bardzo płytkie dlatego mocno się nagrzewa w miesiącach ciepłych i mocno wychładza w miesiącach zimnych.
Jezioro zasilane jest głównie przez rzekę Ili, która dostarcza większość wody. Problemem jest jednak działalność człowieka, zwłaszcza intensywne użytkowanie wody z Ili na potrzeby rolnictwa i przemysłu, co prowadzi do zmniejszania się powierzchni jeziora.
Fauna Bałchaszu obejmuje liczne gatunki ryb, z których część jest endemiczna. W jeziorze żyje m.in. okoń bałchaski (Perca schrenkii), który różni się nieco budową od okonia europejskiego ale którego najciekawszą cechą jest to, że jest całkowicie srebrzysty a pasy u niego są bardzo słabo zarysowane. Ponadto spotkać tam można również trawiankę (Perccottus glenii), różankę pospolitą (Rhodeus sericeus), czebaczek amurski (Pseudorasbora parva).
Jezioro jest intensywnie eksploatowane jako źródło wody pitnej i do zasilania pól rolniczych dlatego grozi mu podobna katastrofa ekologiczna jak w przypadku Morza Aralskiego, gdyż również znajduje się ono na obszarach pustynnych i duże ubytki wody podnoszą jego zasolenie.