Copella arnoldi, u góry samica, u dołu samiec.
Nazwa gatunkowa: Copella arnoldi.
Nazwa polska: smukleń pryskacz.
Charakterystyka: słodkowodna ryba z rodziny smukleniowatych (Lebiasinidae).
Występowanie geograficzne: w Ameryce Południowej, w dorzeczach Amazonki, Essequibo i Orinoko.
Wygląd: smukłe, wydłużone ciało z widlastą płetwą ogonową. Ubarwienie ciała jest srebrzyste i opilizuje zielenią i błękitem, a płetwy mogą mieć czerwone akcenty. Pyszczek jest czarny. Ryby w okresie rozrodu przybierają różowy odcień. Samce mają wydłużone płetwy ogonowe i grzbietowe.
Rozmiar: do 5-6 cm.
Długość życia: średnio około 3-5 lat w akwarium.
Typ środowiska: w naturze zamieszkuje wolno płynące lub stojące wody rzek, jezior i strumieni z bujną roślinnością - również taką, która rośnie przy zbiornikach wodnych i nad nimi. W akwarium preferuje gęsto zarośnięte zbiorniki z przestrzenią do pływania.
Wymagane parametry wody: pH 5,5-7,0, temperatura 24-28°C.
Zalecany minimalny litraż: ok. 80 litrów, najlepiej trzymać je w grupach, ponieważ są to ryby stadne.
Zachowanie: są to ryby spokojne i towarzyskie, które dobrze współżyją z innymi spokojnymi rybami akwariowymi.
Dieta: są wszystkożerne, preferują pokarmy mięsne. W diecie powinny dominować drobne bezkręgowce, takie jak rozwielitka, solowiec, oczlik, szklarka, a także dobrej jakości pokarmy suche.
Dymorfizm płciowy: dobrze widoczny u dorosłych ryb - samce mają bardziej wydłużone płetwy ogonowe i grzbietowe oraz są bardziej wybarwione niż samice.
Rozmnażanie: rozród tego gatunku jest unikalny w świecie ryb. Ryby wyskakują z wody i przyczepiają się do liści roślin, które wyrastają ponad lustro wody. Samice składają tam ikrę partiami po 6-10 sztuk a samce jej pilnują i cyklicznie spryskują ją wodą, aby utrzymać jej odpowiednią wilgotność (stąd polska nazwa - smukleń pryskacz). W rezultacie rozwija się ona nie w wodzie a w środowisku lądowym. Narybek wylęga się po trzech dniach i spada wprost do wody.
Uwagi: w naturze jest to gatunek już bardzo rzadko spotykany - dlatego coraz częściej spotyka się go w ogrodach zoologicznych. Pomimo tego, że akwaryści opanowali rozród tych ryb w warunkach akwariowych (choć nie jest on łatwy) to ryba ta rzadko jest spotykana w obrocie handlowym, gdyż nie jest popularna wśród akwarystów i jest de facto gatunkiem bardzo niszowym, którym zajmują się głównie hobbyści-specjaliści.