Długość: ok. 4 880 km (ze względu na liczne meandry i zmiany koryta rzeki długość może się różnić w zależności od źródeł).
Powierzchnia dorzecza: ok. 2 582 672 km².
Strefa klimatyczna: zwrotnikowa i umiarkowana.
Największe dopływy: Iguazú, Paraguay, Tietê, Paranapanema, Grande.
Największe miasta: Buenos Aires, Rosario, Santa Fe, Asunción, Resistencia, Posadas.
Państwa w kolejności od źródła do zlewni: Brazylia, Paragwaj, Argentyna.
Kontynent: Ameryka Południowa.
Rzeka Parana jest drugim pod względem długości systemem rzecznym Ameryki Południowej, ustępując jedynie Amazonce. Wypływa z połączenia rzek Paranaiba i Grande w południowej Brazylii i płynie na południe, przecinając Paragwaj i Argentynę, aż do ujścia w estuarium La Plata.
Wody Parany są bogate w osady niesione z wyżyn Brazylii, co nadaje jej mętny, brunatny kolor. W środkowym i dolnym biegu rzeka płynie szerokim korytem, tworząc liczne rozlewiska i mokradła. W dorzeczu Parany występuje bogata fauna i flora, a jej wody zamieszkują liczne gatunki ryb, w tym popularne w akwarystyce sumy i pielęgnice. W wodach Parany zamieszkują m.in. mandi mały (Pimelodus pictus), kirys pstry (Corydoras paleatus), otosek (Otocinclus sp.), zwinnik ogonopręgi (Hyphessobrycon anisitsi), żałobniczka czarna (Gymnocorymbus ternetzi), tetra dwuplama (Astyanax bimaculatus), Cichlasoma dimerus, ziemiojad brazylijski (Geophagus brasiliensis), nożowiec pasiasty (Gymnotus carapo), Leporinus striatus, Prochilodus lineatus.
Parana odgrywa kluczową rolę w gospodarce regionu – jest ważnym szlakiem transportowym, szczególnie dla Argentyny i Paragwaju. Na rzece znajduje się jedna z największych elektrowni wodnych świata – Itaipu, na granicy Brazylii i Paragwaju. Podobnie jak inne wielkie rzeki Ameryki Południowej, Parana podlega zmianom koryta, co może wpływać na długość rzeki w zależności od sezonu i warunków hydrologicznych.